En coşkulu ve renkli 1 Mayıs

  • 2015-05-01 10:12:07 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
En coşkulu ve renkli 1 Mayıs

1 Mayıs kutlamaları Gebze’de büyük bir coşkuya sahne oldu.  Gebze Sendikalar Birliği’nin almış olduğu kararla bu yıl 1 Mayıs kutlamalarının Gebze’de yapılacak olmasıyla işçi ve emekçiler meydanları doldurdu. Bebek ve küçük yaşta çocukların sayısının çok fazla olması dikkat çekerken, kadınların katılımı da ilk kez bu kadar fazla oldu.

Sendika, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra 10 bini aşkın işçi ve emekçi Gebze’nin Osman Yılmaz Mahallesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na yaklaşık 1 kilometrelik mesafeyi slogan ve alkışlarla yürüdü.

Gebze Sendikalar Birliği’nin öncülüğünde düzenlenen yürüyüş kortejinin en önünde Türk İş’e bağlı Petrol-İş Sendikası yer aldı. Ardında ise Kristal İş, Tek Gıda iş, Tüm Tis, Haber iş, Tes İş, Tezkoop İş, Hak İş’e bağlı Çelik İş, DİSK’e bağlı Birleşik Metal ve Lastik İş, Uluslar arası İşçi Dayanışma Derneği ile İstanbul’dan Deri iş ve birçok sendikanın temsilcileri ve işçileri katıldı. Siyasi partilerden CHP, EMEP ve HDP de yürüyüş kortejinde yer alırken, her yaştan işçi ve emekçi ellerinde bayraklarla alanları doldurdu. Emekçi Kadınlar Platformu’nun da katılımıyla birçok kadının çocuk ve küçük yaştaki bebekleriyle gelmesi renkli görüntülere sahne oldu.

Cumhuriyet Meydanı’na girişte emniyet ekipleri geniş güvenlik önlemleri alırken, içeri girenler tek tek arandı. HDP’li bir kadın kendini aratmak istemeyince kısa süreli bir gerginlik yaşanırken, bayan polisler kadını aramaktan vazgeçti. Öte yandan HDP alana girerken anons edilince, bazı kesimlerce yuhalandı.

Birçok işçi ve emekçi 1 Mayıs’a küçük yaşta çocuklarıyla birlikte gelirken, bazı sendika üyeleri davul zurna eşliğinde halay çekip eğlendiler.

 

Akyüz :”Emeğin köleleştirilmesine göz yummayacağız”

 

Etkinliğin sunuculuğunu BİLKAR Başkanı Serdar Dikkatli üstlenirken, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Gebze Sendikalar Birliği Dönem Başkanı Süleyman Akyüz, “1 Mayıs, insanca yaşamak ve daha güzel bir gelecek için çalışan, alın teri döken milyonlarca emekçinin mücadele günüdür. Emeğin sesini birlik ve dayanışma duygularıyla yükseltme günüdür” diye konuştu.

 

Akyüz, Türkiye’nin bir emek cehennemine dönüştürülmek istendiğini belirterek, “Taşeron çalışmanın önündeki engeller de kaldırılmak isteniyor ve esnekleşme saldırısı hayata geçiriliyor. Kıdem tazminatımıza göz dikiliyor. Emeğin köleleştirilmesine izin verilemez” diye konuştu.