Çiler'den Darıca'ya sağlık bölgesi önerisi

  • 2015-04-29 01:48:07 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Çiler'den Darıca'ya sağlık bölgesi önerisi

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Nisan ayı meclis toplantısında Almanya’da katıldıkları endüstri fuarı hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

13-17 Nisan tarihleri arasında Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen dünyanın en büyük endüstri fuarı Hannover Messe hakkında başkan Çiler, “Fuara 69 ülkeden 6 bin 806 firma katıldı. Yılda 1 kez düzenlenen dünyanın en prestijli fuarı 200 bin ziyaret yapıldı. Türkiye, 225 firma ile katıldı. En yüksek 5’inci katılımcı ülke olduk bu yıl. Çok farklı sektörlere ev sahipliği yapan fuarda Gebze Ticaret Odası, 100 metrekarelik stant alanı ile katılım sağladı. Standımızda bölgemizdeki OSB’lerin ve Gebze’nin tanıtımı yapıldı” şeklinde konuştu.

Başkan Çiler, fuar boyunca 130 görüşme gerçekleştirildiğini de ifade ederek, “Görüştüğümüz firmaların yüzde 54’ünün ülkenin ve bölgenin ihracatına katkı sağlayacağı görüldü. Metal, makine, elektrik, otomotiv gibi sektörlerde görüşmeler yapıldı. Standımıza katılımcılar büyük ilgi gösterdi” dedi.

 

Darıca’ya sağlık bölgesi önerisi

 

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Darıca’da eski askeri arazi için sağlık serbest bölgesi önerisinde bulundu. Başkan Çiler, “Darıca’da 930 dönüm askeri alan, sağlık serbest bölgesi olabilir. 3 milyar dolarlık katma değerden bahsediliyor. Bu bölgede tarımsal alanlar var, destek verilebilir” diye konuştu.

 

Ulaşım konusuna da dikkat çeken Çiler, “Kocaeli’nin nüfusu 1 milyon 727 bine ulaştı. Ulaşım çok önemli. Metro neden Gebze’ye gelmesin, neden İzmit’e gitmesin? 14 OSB’nin olduğu bölgede raylı sistem gerekli. Körfez köprüsünün bağlantı yolları yapılmalı. Toplu taşımayı, denizi ve raylı sistemi kullanmalıyız” dedi.