Gebze’nin turistik yerlerini iyi bilelim

  • 0000-00-00 00:00:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Gebze’nin turistik yerlerini iyi bilelim

-Turizm Haftası etkinlikleri Gebze’de başladı. 15- 21 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası nedeniyle Gebze Kent Meydanı Kültür Merkezi’nde bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Düzenlenen programa Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Gebze Garnizon Komutanı Binbaşı Mustafa Bulut, Gebze İlçe Emniyet Müdürü Güner Yılmaz, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Yapılan Saygı Duruşu ve okunan İstiklal Marşı ile başlayan programda ilk olarak Ticaret Odası Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Fuat Binici  bir konuşma yaptı. Turizm alanında önemli adımlar atıldığını ifade eden Binici, “  Gebze önemli bir turizm potansiyeli sahiptir. Gebze’de Çaban Mustafa Paşa Külliyesi, Anibal Mezarı, Osman Hamdi Bey’in Evi ve Müzesi, Eskihisar Kalesi, Ballıkayalar gibi turistik yerler var. Bu tarihi miraslarımıza sahip çıkmalıyız” dedi.

 Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ise ülkelerin sadece sanayi değil turizm imkânlarına da sahip olması gerektiği belirterek, “  Gebze bir turizm merkezi olma yolunda ilerliyor. Gebze tarih ve kültürel anlamda önemli bir ilçe.  İstanbul’da Fatih’in kabrini görmeye giden 2 milyon insan var. Vefat ettiği yer olan Hünkâr Çayırı’nda bu yılda etkinlik yapacağız. Osman Hamdi Bey’i ve Eskihisar Kalesi’ni restore ediyoruz. Çoban Mustafa Paşa’yı anlatacağız. Bunları yaptıktan sonra Gebze’ye daha çok Turist gelecektir” diye konuştu.

 Türkiye’nin birçok güzel yeri olduğunu dile getiren Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan ise , “ Yerin altı ve üstü bir hazine olan bir ülkeyiz. Gebze’nin turistik yerleri iyi bilelim. Gebze’nin ola tarihi yerlerini tüm herkese anlatmalıyız. Mutfağımız, geleneklerimiz ve tarihi dokumuz güzel. Güzelliklerimizi iyice tanıtmalıyız. Turizmi önemsemek ve elimizden gelen tanıtımı yapmamız gerekmektedir” şeklinde konuştu.

 Yapılan protokol konuşmalarının ardından Ticaret Odası Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan halk oyunları ve yöresel kıyafetler defilesi sergilendi. Gebze’nin tarihi ve turistlik yerlerini anlatan sinevizyon gösterimi ile devam eden programda Turizm Haftası kapsamında Gebze’deki okullarda yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol tarafından hediyeleri verildi. Etkinlik Gebze’nin tarihi ve turistlik yerlerinin yer aldığı fotoğraf sergisinin gezilmesi ile son buldu.