Gebze'ye haksızlık

  • 2015-04-09 10:15:26 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Gebze'ye haksızlık

Siyasi partilerin Yüksek Seçim Kurulu’na verdikleri listelere ve şu anda bu partilerin çıkarmış oldukları milletvekili sayılarına göre, Gebze’den sadece 2 milletvekili seçilebilecek gibi görünüyor. Seçmenin ve nüfus olarak Kocaeli’nin yarıya yakınını oluşturan Gebze bölgesinin TBMM’de temsil oranı ise muhtemelen yüzde 18 olacak!

Geçtiğimiz seçimlerde Kocaeli’nden 7 milletvekili çıkaran AKP, bu seçimler için 6’ncı sırada Cemalettin Kaflı’yı aday gösterdi. Gebze’de iki dönem ilçe başkanlığı yapan Cemalettin Kaflı’nın önümüzdeki seçimlerde milletvekili seçilmesi bekleniyor. Gebze’den seçilen diğer AKP’li milletvekili Mehmet Ali Okur ise bu dönem yeniden aday gösterilmedi.

Cumhuriyet Halk Partisi ise geçtiğimiz dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Gebze bölgesinden milletvekili olarak gönderdiği Mehmet Hilal Kaplan’ın yerine bu dönem Tahsin Tarhan’ı aday gösterdi.

Kocaeli’nde 3 milletvekili bulunan CHP’nin, 3’üncü sıradan aday gösterdiği Tahsin Tarhan’ın da milletvekili seçilmesi bekleniyor.

Kocaeli’nde 1 milletvekili çıkaran Milliyetçi Hareket Partisi ise, geçen dönem 1. Sıradan aday gösterdiği Lütfü Türkkan’ı bu kez 2’nci sıraya yerleştirdi. Eğer MHP bu dönem 2 milletvekili çıkarırsa Türkkan yeniden meclis yolunu tutar ancak geçen dönemki gibi 1 milletvekili çıkarması halinde yeniden seçilemeyecek.

 

Bu durumda, geçen dönem 3 milletvekili ile temsil edilen Gebze, 2 milletvekili ile temsil edilecek gibi görünüyor.