Kanser Haftası'nda Dilovası'nı meclise taşıdı

  • 2015-04-03 06:46:57 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Kanser Haftası'nda Dilovası'nı meclise taşıdı

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Kanser Haftası’nda Dilovası’nı gündeme getirdi.

Kaplan yaptığı konuşmada, “1-7 nisan tarihleri arası insan yaşamı açısından önemli; Türkiye'de de Ulusal Kanser Haftası olarak kutlanmakta. Farkındalık oluşturmak, gerekli tedbirleri almak açısından elbette önemli. Kanser, sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra 2'nci sırada ama bilinen başka bir gerçeği: Yüzde 90'ının çevresel etkilerden oluştuğu bilinmektedir. Türkiye'de kalkınma uğruna sanayileşmenin kontrolsüz ve plansız gelişiyor olması en önemli etkendir. Yani, kanserden korunabilmek açısından kontrolü mümkündür. Özellikle son yıllarda dikkatimizi çeken bir nokta var. Türkiye'de kanserin en çok görüldüğü 5 il, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Tekirdağ gibi sanayileşmenin plansız ve kontrolsüz olduğu kentlerdir” şeklinde konuştu.

 

Kocaeli’ndeki mikrocerrahi sorunu

 

Kaplan konuşmasında ayrıca Kocaeli’ndeki mikrocerrahi sorununu da vurgulayarak, “Kocaeli sanayi kenti. Yaklaşık 14 organize sanayi bölgesinin olduğu bir kentte iş kazaları sonrası mikrocerrahinin yapılabileceği uzuv kopmalarıyla ilgili sıkıntıyı bir türlü gideremedik. Bu soruyu Sağlık Bakanına da sorduğumuz hâlde… Son üç yıl içerisinde hemen hemen her gün iş kazalarında uzuv kopmalarından dolayı biz mikrocerrahiyi gerçekleştiremiyoruz. Bu konuda bir adım atmayı düşünüyor musunuz?’ diye sordu.

 

Feniş mağdurları ne olacak?

 

Kaplan konuşmasını şöyle noktaladı:

 

“Kocaeli'nin ağırlıklı olmaz üzere Gebze ilçesinde Birleşik Metal-İş Sendikasına bağlı Metal-İş Sendikasında 15 bin işçiyi ilgilendiren bir grev kararı vardı. Bu grev kararı, millî güvenlik gerekçesiyle Hükûmetiniz tarafından Bakanlar Kurulunca ertelendi. İki-iki buçuk aydır sendika yetkilileri, yetkililere ve Danıştay’a başvurmalarına rağmen herhangi bir açıklık getirilmedi. Bakanlığınızın, hatta Hükûmetinizin bu konuda -iki buçuk ayı geçmiş olmasına rağmen- işçilerin Anayasa'dan doğan bu hakkıyla ilgili bir savunma durumunuz söz konusu mudur diye soracağım. İkinci bir sorumuz: Yine Gebze bölgesinde FENİŞ'e ait 638 işçinin kıdem tazminatlarını alamamalarıyla ilgili bir çalışmayı nasıl sonlandırmayı düşünüyorsunuz?  Konuyu biliyorsunuz, Bakanlar Kuruluna getirdiniz, ilgilenmenizden dolayı teşekkür ediyorum ama hiçbir sonuç alamadık.”