Levent Altun, Büyükşehir'in yeni 100'ünü yazdı

  • 2015-04-02 09:35:39 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun, Büyükşehir'in yeni 100'ünü yazdı

Kocaeli Büyükşehir belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu geçtiğimiz günlerde ‘Yeni Kocaeli, Yeni 100’ sloganıyla önümüzdeki dönemde gerçekleştireceklerini söylediği 100 yeni projeyi açıkladı.

Proje açıklanırken elektriklerin kesilmesindeki ironiyi bir kenara bırakırsak, projenin sloganının 100 olması ayrı bir ironi!

Yıllardır aynı projeleri anlatmanın adı bana göre yüzsüzlük!

Yerel seçimlerin üzerinden 1 yıl geçmiş ve ne hikmetse büyükşehir belediye başkanı sanki 100 yeni proje açıklıyormuş gibi, kamuoyuna 100 yeni proje diye lanse ediyor.

Acaba 2 ay sonra yapılacak genel seçimler için, projelerin tamamlanması açısından bir ‘istikrar’ algısı mı yapılmak isteniyor?

Hem, bu projelerin kaç tanesi yeni acaba?

Projelere baktığımızda zaten yarısından çoğunun köprü, kavşak, yaya üst geçidi, yol düzenleme çalışmalarından ibaret olduğunu görüyoruz.

Başkan Karaosmanoğlu’nun raylı sistem projeleri ise temcit pilavına döndü, her seçim öncesi ısıtılıp önümüze konulan. Seçim öncesi ara kabloyla şehir meydanında sergilenen tramvay komedisini ise unutmuş değiliz!

Gelelim projelerin bölgelere göre dağılımına.

Nüfusun yarısına yakınının yaşadığı Gebze bölgesi yine üvey evlat durumunda. Hele Darıca, sanki Kocaeli’nin değil de İstanbul’un ilçesi!

Gebze merkezde köprü, kavşak ve yaya üst geçitlerinin dışında birkaç proje var ama Darıca için 100 proje içinde sadece 1 tane var! SGK alanı yenileme projesini, proje diye kabul edersek tabi!

 

Türkiye’nin en zengin şehri olmasına rağmen, devlete en borçlu belediye olmayı becererek vergi 100’süzü olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Yeni 100’ diye açıkladığı projeyi siz nasıl değerlendirirsiniz bilemem ama ben 100’süzlük olarak değerlendiriyorum!