Hereke de çöp için ayaklandı

  • 2015-03-30 07:32:34 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Hereke de çöp için ayaklandı

Dilovası’ndan sonra Yukarı hereke bölgesi de çöp tesisi için ayaklandı. Dün yürüyüş yapan Yukarı Hereke halkı, yapılması planlanan çöp fabrikasına karşı gövde gösterisi yaptı.

Yukarı Hereke’nin 3 kilometre üzerinde yapılması planlanan çöp fabrikası ve geri kazanım ünitesi, Hereke halkını ayaklandırdı. Yukarı Hereke Birlik, Beraberlik ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen yürüyüşe, yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Yukarı Hereke ve Hereke merkezindeki vatandaşların destek verdiği eylemde, çöp fabrikası ile cüruf dökülmesine dur denilmesi istendi.

 

Yürüyüş Hereke Merkez’de, meydandan başlayarak Atatürk Caddesi ve ardından Sahil Caddesi’nde devam etti. Yürüyüşe, yaklaşık 2 bin kişi katılırken, MHP, CHP ve SP’den de meclis üyeleri, yöneticiler ve milletvekili aday adayları destek verdi.  Çeşitli sloganlar atan vatanrdaşlar, yürüyüşün bitiminde basın açıklaması yaptı. Dernek Başkanı Emrah Öztürk, “Cürufla mücadele ederken, bir de çöp fabrikası çıkarttılar. Bıçak kemiğe dayandı ve eylem yapma kararı aldık. Dayatmalara karşı yaptığımız bu yürüyüş küçük ama güçlü bir adımdır. Herekeli, havasına, denizine ve sahiline sahip çıkmalıdır. Alsın çöp fabrikasını insan yaşamı olmayan uzak köşelere yapsınlar.” Dedi. Çevre Mühendisi Erdal Kartal ise, çöp fabrikasının zararlarını anlatarak, “2007’de Dilovası’na bir benzerini kurdular. 7 yılda alan doldu ve insanlar temiz hava soluyamaz hale geldi, bulaşıcı hastalıklar başladı, yer altı ve yer üstü suları kirlendi. Yukarı Hereke’de de sizi etkilemez denilen çöp fabrikası aynı zararları verecektir. 200 bin ton cüruf işlenecek, çıkan toz ciğerlerimize dolacak. Tesislerin yapımı iptal edilmeli, cürufların dökülmesi de durdurulmalıdır” dedi. Eylem yapan vatandaşlar, önlem alınmaması durumunda Cumhurbaşkanı’na dahi Ankara’da birçok yere gidileceğini söylediler.