Vatandaşa rağmen kentsel dönüşüm olmaz!

  • 2013-08-22 11:10:14 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Vatandaşa rağmen kentsel dönüşüm olmaz!

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan vatandaşa rağmen yapılan ve ranta yönelik kentsel dönüşüme karşı olduklarını söyledi. Önceki akşam Gebze’nin Hürriyet Mahallesi’nde vatandaşların bu konuyla ilgili şikayetlerini dinleyen Milletvekili Kaplan, başta TOKİ olmak üzere kentsel dönüşümü ranta çevirmeye çalışan yerel yönetimleri sert bir dille eleştirdi.

TOKİ’nin hiçbir kamu kuruluşunda olmayan yetkileri olduğunu ifade eden Kaplan, “Başbakanlığa bağlı tek kamu kuruluşu ve denetleyen bir mekanizma da yok. TOKİ bu gücünü kullanarak ülkenin her yerinde istediği değişiklikleri yapıyor. Özellikle 2B, orman, askeri ve afet riski olan arazileri yasal yönetmeliklerden yararlanarak dönüştürmek suretiyle belediyeler aracılığıyla rant sağlıyorlar” diye konuştu. Kentsel dönüşümün, gelişen ve nüfusu artan yerlerin okul, ibadet alanı, yeşil alan ve sosyal ihtiyaçları için gerekli olduğunu belirten Kaplan, ancak bunun vatandaşı mağdur etmeden yapılması gerektiğini, ranta çevirmek amacıyla yapılmaması gerektiğini vurguladı.

CHP Gebze İlçe Başkan Vekili Avukat Recep Dursun da, ilçe yönetimi olarak Gebze’de özellikle 2B ve kentsel dönüşüm sorunu yaşayan mahallelerinde çalışmalar yaparak halkı bilgilendirdiklerini söyledi.

Toplantıya CHP’li belediye meclis üyeleri Cihangir Orhan, Abdullah Yılmazel, Cemal Dursun, Basri Efendi, Musa Haydaroğlu, ilçe yöneticileri Recep Dursun, Hikmet Koçoğlu, Serdar Tüze, Dilesen Karataş, Kemal Nişancı ve Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Orhan da katıldı.  Toplantıda vatandaşlar da özellikle kentsel dönüşüm ve 2B arazilerinin durumu hakkında milletvekili ve ilçe yöneticilerine sorunlarını anlattılar.