Kaplan'dan Avrupa Parlamentosu'na demokrasi vurgusu

  • 2015-03-19 03:03:48 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Kaplan'dan Avrupa Parlamentosu'na demokrasi vurgusu

Avrupa Parlamentosu Dış ilişkiler Komitesinin TBMM’deki kabulünde CHP adına hazır bulunan Kocaeli Milletvekili Dr. Mehmet Hilal KAPLAN; ‘’ Avrupa Birliğinin demokratikleşmedeki kriterleri noktasında ülkemizin gerekli adımları ivedilikle atmasının önemine vurgu yaptı.’’

Cumhuriyet Halk Partisi, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Brok İle Görüştü…

 

Avrupa Parlamentosu Dış ilişkiler Komitesi (AFET) Başkanı ElmarBrok başkanlığındaki heyet, CHP'de Grup Başkanvekili Altay, Bursa Milletvekili Turhan Tayan ve Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan ile görüştü.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Benim doğduğum sene, 1963 yılında AB'ye başvurumuzu yaptık ben 52 yaşıma geldim hala bu üyelik gerçekleşmedi, bunun üzüntüsünü de taşıyoruz bu arada" dedi.

Avrupa Parlamentosu Dış ilişkiler Komitesinin TBMM’deki kabulünde CHP adına hazır bulunan Kocaeli Milletvekili Dr. Mehmet Hilal KAPLAN; ‘’ Avrupa Birliğinin demokratikleşmedeki kriterleri noktasında ülkemizin gerekli adımları ivedilikle atmasının önemine vurgu yaptı.’’

Avrupa Parlamentosu Dış ilişkiler Komitesi (AFET) Başkanı ElmarBrok başkanlığındaki heyet, TBMM'de siyasi parti gruplarına ziyarette bulundu. Heyet, MHP'nin ardından CHP ve HDP'yi de ziyaret etti. 

Engin Altay, kabulde yaptığı konuşmada, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bizim için çok özel ve anlamlı bir günde bu ziyaret gerçekleşti. Çanakkele Deniz Zaferi'nin 100. yılını kutluyoruz. Bu vesile ile bütün geçmiş savaşlarda ölen şehitlerimizi de anma günü bugün. Dolayısıyla önemli bir günde önemli bir ziyaret. Nisan ayında yayınlanacak rapor öncesi bu ziyaret, hem partimiz hem ülkemiz için anlamlı ve önemli oluyor" diye konuştu. 

"Türkiye kendisini Avrupa ailesinin doğal üyesi hissetmektedir. Enteresan benim doğduğum sene, 1963 yılında AB'ye başvurumuzu yaptık ben 52 yaşıma geldim hala bu üyelik gerçekleşmedi, bunun üzüntüsünü de taşıyoruz bu arada" görüşünü dile getiren Altay, şunları kaydetti:

"Avrupa Parlamentosu'nun ve Avrupa'nın Türkiye'ye bakışı, Türkiye ile ilgili kimi endişeleri konusunda biz de bunu makul görüyoruz ancak Türkiye ile yürütülen müzakereleri diğer ülkelerle mukayese ettiğimizde Türkiye'ye bir parça haksızlık yapıldığını da görmekteyiz.  

Üzülerek de söylememiz lazım ki son yıllarda Türkiye'de demokrasimizde bir daralma yaşanmakta, yargı siyasallaşmakta, devletin laik niteliği, laiklik ilkesi aşındırılmakta, dış politikada bir parça itibar kaybı yaşanmakta ve ekonomimiz bir risk altında. Türkiye'nin yeniden bölgede laik, saygın, arabulucu, yapıcı model ülke olması konusunda 7 Haziran seçimlerinde önemli bir dönemeçten geçeceğinin de altını çizmek lazım."

-"Pragmatik yaklaşım..."

Konuşmasında hükümetin 2005 yılından itibaren AB'ye bakış açısını değiştirdiğini savunan Altay, şöyle devam etti:

"İktidar partisinin kimi uygulamaları, Batıda, Avrupa'da Türkiye'nin batıya dönük yüzünün yön değiştirdiği algısını yarattığını biliyorum ancak altını çizmemiz lazım; Türkiye'deki bütün vatandaşlarımız yani 77 milyon yurttaşımız kendisini Avrupa ailesinin bir üyesi olarak hissetmekte ve bir an önce de bunun gerçekleşmesini arzu etmektedir.

 

Hükümetin müzakerelerin başladığı 2005 Ekim ayına kadar Avrupa'ya dönük pragmatik yaklaşımının fark edildiğini biliyor ve görüyoruz. 2005'e kadar olumlu yaklaşımın bu tarihten sonra pragmatik bir anlayışa evrildiğini görüyoruz. CHP tüm üyeler gibi Türkiye'nin Kopenhag ve Maastricht kriterlerine uymasını, AB hukukunu benimsemesini kabul eder. Buna mukabil diğer ülkelerden istenmeyen koşulların tek taraflı olarak Türkiye'den istenmesi de CHP tarafından kabul edilebilir bulunmamaktadır."