işte o vekiller...

  • 0000-00-00 00:00:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
işte o vekiller...

7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan genel seçimlerde milletvekili olabilmek için yüzlerce aday adayı yoğun bir çalışma içinde.  7 Nisan’da partiler aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edecekler. Yani artık aday adayını değil, adayları konuşacağız.

Gebze ne yazık ki milletvekili sayısı yönünden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde hak ettiği oranda temsil edilemiyor. Uzun yıllar bunun sıkıntısını yaşadık. Sorunları mecliste yeteri kadar gündeme gelmediği gibi, yerel ve genel hizmetlerden hak ettiğimiz payı alamadık.

Bölgecilik yaptığım söylenebilir, evet yapıyorum!

Çünkü burada doğup büyüdüm ve yaşıyorum. Bölgemin hakkını savunmam kadar doğal bir şey olamaz. Üstelik bunca yıl bu kadar haksızlık yapılmışken…

1980’lerden itibaren hızlı ancak çarpık bir sanayileşme yaşayan Gebze, plansız göç ve baş döndürücü nüfus artışıyla kontrolsüz ve orantısız gelişti. Bu plansızlık, çarpık şehirleşmeyi, gecekondulaşmayı sonuç olarak da kozmopolit bir şehir yapısını meydana getirdi.

Hem nüfus hem de seçmen olarak –bağlı bulunduğu il merkezi İzmit’ten- daha büyük olan Gebze (Darıca, Çayırova ve Dilovası ile birlikte) ülkesine sağladığı vergi bakımından da üst sıralarda.  Kaldı ki, Kocaeli bugün Türkiye’nin en zengin ve devlete en fazla vergi katkısı olan 2’nci şehir ise, bu elbette ki Gebze sayesinde.

Gebze hem Kocaeli hem de Türkiye için bu kadar önemli bir yer olmasına rağmen hem yerel hem de genel hizmetlerde yıllarca üvey evlat muamelesi gördü. Elini vicdanına koyan herkes bunu kabul edecektir.

Kişi başına doktor, öğretmen, polis, hastane, okul sayılarında hep İzmit’in gerisinde kaldı. Çünkü Gebze, hem nüfus hem ekonomik yönden ne kadar güçlüyse, ne yazık ki siyasette bir o kadar güçsüzdü.

İktidar partisinde karar verenlerin olduğu masada, ‘sözü geçen’ Gebzeli siyasetçiler yer bulamadı. Rahmetli Alaattin Kurt’u ayırıyorum, gerçekten büyük hizmetler yaptı.

Muhalefet olarak ise, CHP’li Mehmet Hilal Kaplan ile MHP’li Lütfü Türkkan bölgemizin sorunlarını meclise taşıma noktasında üzerlerine düşeni yapıyorlar. Önceki dönemlerde bu bölgeden muhalefet milletvekili bile yoktu. Bu da önemli bir kayıptı.

Bu bölgeden muhalefet milletvekili de lazım, iktidar milletvekili de. Muhalefettekiler eksiklikleri gösterecek ve mecliste dillendirecek, iktidardakiler de bunları giderecek.

7 Haziran seçimleri için her partinin kendine göre hedefleri var. 3 partinin listesinde de Gebzeli adaylar seçilebilecek sıralarda yer bulmalı.

Eğer nüfusun ve seçmen sayısının yaklaşık yüzde 50’sini bu bölge oluşturuyorsa, temsil noktasında da bu oran göz ardı edilmemeli.

Şu anda Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 7 milletvekilinin 1’i Gebze’den. (Yüzde 14) Cumhuriyet Halk Partisi’nin 3 milletvekilinden 1’i (Yüzde 33) ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin 1 milletvekili Gebze’den. (Yüzde 100).

Adalet ve Kalkınma Partisi bu seçimde örneğin 8’i hedefliyorsa, ilk 8 içinde 2 sırayı Gebzeli adaya ayırmalı. Geçtiğimiz dönem Mehmet Ali Okur 7’nci sıraya konuldu ve kıl payı kazandı. Bu seçimde Gebzeli adaylar 1-4 arasında 1 aday ve 5-8 arasında 1 aday olmak üzere 2 yerde olmalı.

Cumhuriyet Halk Partisi 5 milletvekili çıkarmayı hedefliyorsa, ilk 5 içinde 2 Gebzeli adaya yer vermeli. Geçtiğimiz dönem Mehmet Hilal Kaplan 2’nci sıradan seçildi. Bu seçimde 1 ya da 2’nci sırada 1 aday ve 3 ile 5 arasında 1 adaya yer vermeli.

Milliyetçi Hareket Partisi de ilk 2 içinde yine bir Gebzeli adaya yer vermelidir.

Gelelim milletvekili aday profillerine.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin geçen dönem listesinde çalışan milletvekili sayısı çok düşüktü. 7 milletvekilinin toplam konuşma sayıları, verdikleri kanun teklifi ve önergelere bakarsak bunu açıkça görebiliriz. Zeki Aygün’ün 1, Azize Sibel Gönül’ün 2, Mehmet Ali Okur’un 2 ve İlyas Şeker’in de 1 olmak üzere toplam 6 kanun teklifi ve önergesi var.

Muhalefete bakalım. CHP’li Haydar Akar’ın 182, Mehmet Hilal Kaplan’ın 125, Hurşit Güneş’in 50, MHP’li Lütfü Türkkan’ın 809.

Bu tabloya göre, muhalefet görevini iyi yapmış ancak iktidar milletvekilleri yeterince çalışmamış. CHP’de Haydar Akar ile Mehmet Hilal Kaplan’ın yerlerini koruyacağını, üçüncü bir ismin de mutlaka bir kadın milletvekili olacağını düşünüyorum. Kaplan’ın yanına bölgemizden Kemal Nişancı katılırsa, genç, dinamik ve örgüte hakim yapısıyla büyük güç katar diye düşünüyorum.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde ise bu dönem sıralamada önemli değişiklik olacağını düşünüyorum. Bölgemizden Doktor Hakan Höbek ve Öztekin Kaşukçi seçilirse, hem sağlık hem de istihdam alanında çok yararlı olur. Hakan Höbek, özellikle sağlık alanında ve engellilerin sorunları noktasında önemli çalışmalar yapacağını düşünüyorum. Her iki konu da Gebze için öncelikli konular. Özellikle sağlık alanında Gebze’nin büyük beklentileri var. Ulaşımın, sanayinin ve çocuk nüfusun yüksek olduğu ilçemizde trafik kazaları, meslek hastalıkları, çocuk hastanesi, yanık ve plastik cerrahi gibi alanlarda büyük boşluklar var. Gebze Fatih Devlet hastanesinin araştırma hastanesine dönüştürülmesi ve ek projelerle bu sorunlar çözülebilir. Yine aynı şekilde uzun yıllar İŞKUR’un Gebze ve Kocaeli bölge müdürlüklerini yapan Öztekin Kaşukçi, sanayi bölgesi olmasına rağmen işsizliğin çok olduğu Gebze’de istihdam projeleriyle bu soruna neşter vurabilir.

 

Sonuç olarak, 7 Haziran seçimlerinde Gebze bölgesinin hem milletvekili sayısı hem de nitelik bakımından eski dönemlere göre daha avantajlı olacağını düşünüyorum.