CH'li Kaplan'dan toplantı

  • 2015-03-11 11:09:40 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
CH'li Kaplan'dan toplantı

CHP Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, düzenlediği basın toplantısında Dilovası’nda ölen her 3 kişiden birinin kanserden öldüğünü, Dilovası Köseler Köyüne yeni yapılacak olan katı atık ayrıştırma ve depolama merkezinin bölgeyi ve bölge insanını nefes alamaz hale getireceğini vurguladı. Toplantıya katılan bir genç çevre kirliliğine dikkati çekmek için bestelediği "rap" türündeki şarkısını seslendirdi.

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan ile Meclis'te basın toplantısına katılan Dilovası'ndan gelen Ramazan Akpınar, kürsüden çevre kirliliğini dikkati çekmek için bestelediği "rap" türündeki şarkısını seslendirdi.  Kaplan, Dilovası Kurucu Belediye Başkanı Ercan Dalkılıç ve 26 yaşındaki fabrika işçisi ve müzisyen Ramazan Akpınar ile düzenlediği basın toplantısında bölgede çevre kirliliğinin giderek arttığına işaret etti.

 

Hükümet Dilovası’nı gözden çıkarmış!

 

TÜİK verilerine göre, Türkiye'de kanser vakasından ölüm oranının yüzde 21, Kocaeli'nde bu oranın yüzde 26, Dilovası'nda ise yüzde 33 olduğunu aktaran Kaplan, "Anlaşılan o ki hükümet ve devlet yetkilileri Dilovası'nı gözden çıkarmışlar. Halkı kanserle, çevre kirliliğiyle başbaşa bırakmışlar" dedi.

Sanayileşmenin karşısında olmadıklarını ancak çevrenin ve yaşam hakkının korunması gerektiğini vurgulayan Kaplan, "Eğer yetkililer Dilovası halkını buradan göçe zorlamayı düşünüyorlarsa, onların yaşam haklarını ellerinden alacaklarsa buna karar vermeleri lazım. Sanayi Türkiye için gerekli ama sürdürülebilir sanayi önemlidir. İnsan yaşamından, doğadan daha önemli olan bir sanayi olamaz. Hiçbir şey insan yaşamından daha değerli değildir" değerlendirmesinde bulundu.

Bölgede çevre kirliliğini dikkati çekmek için her yolu denediklerini ve protestolarını sürdüreceklerini belirten Kaplan, Dilovası'nda doğup büyüyen ve çevresinde çok sayıda kişi çevre kirliliği nedeniyle sağlık sorunları yaşayan Ramazan Akpınar'ın da rap türündeki şarkıları ile bu soruna dikkati çekemeye çalıştığını anlattı.

 

Kaplan'ın konuşmasının ardından bir televizyon kanalındaki yetenek yarışmasına da katılan Akpınar, kürsüden Dilovası'ndaki çevre sorunlarıyla ilgili rap türünde bestelediği şarkısını seslendirdi.