Rantsal Dönüşümle Mücadele Platformu

  • 2015-03-11 09:55:06 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Rantsal Dönüşümle Mücadele Platformu

Gebze Rantsal Dönüşümle Mücadele Platformu Hukuk Müşaviri Avukat Recep Dursun, ellerinde ‘Tapu Tahsisi’ belgesi olan vatandaşların mağdur olmaması ve hak kaybına yaşamaması için bağlı bulundukları belediyelere müracaat etmelerini istedi. Dursun, Gebze Belediye başkanı Adnan Köşker’in hak sahiplerine işgalci gözüyle baktığını da ileri sürdü.

Platform yöneticileri  ile birlikte Antik Cafe’de konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Avukat Recep Dursun, “Halk arasında ‘İmar Affı’ yasası olarak da bilinen ve 1986 yılından başlamak üzere hak sahiplerine verilmiş olan ‘Tapu Tahsisi’ belgelerini düzenleyen 2981 sayılı kanun, 6306 sayılı yasanın 23. Maddesi gereğince 31 Mayıs 2015 tarihinde yürürlükten kalkacak. Yani 1 Haziran 2015 tarihinden itibaren belediyeler bu durumu fırsata çevirmek suretiyle tapu tahsis belgesi sahiplerinin mağdur olmasına sebebiyet verebilirler. Kanunun yürürlükten kalkmasını belgelerin iptali olarak kabul edilerek, hak sahiplerine ikinci defa rayiç bedelden satmak isteyeceklerdir” diye konuştu.

 

Sadece Gebze’nin sorunu değil

 

Tapu tahsis sorununun sadece Hürriyet ve Yavuz Selim Mahalleleri ile ilgili bir sorun olmadığını dile getiren Avukat Recep Dursun, “Bu iki mahalle dışında İstasyon, Köşklüçeşme, Mustafapaşa, Ulus, Mimarsinan, Adem Yavuz, Beylikbağı, Mevlana, İnönü, Arapçeşme ve Gaziler mahallelerinde tapu tahsisi belgesi bulunan hak sahiplerini de ilgilendiriyor. Hatta Darıca, Çayırova, Dilovası’nı da yakından ilgilendiriyor” diye konuştu.

 

Günel:”Proje alanından vazgeçilsin”

 

 

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Sebahattin Günel de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Hürriyet ve Yavuz Selim Mahallelerini proje alanı ilan ettiğini, bu konudaki yetkiyi de Gebze Belediyesi’ne verdiğini belirterek, bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Günel, mahalle halkının varlığını yerinde barındırmayan hiçbir idari tasarrufu tanımadıklarını da sözlerine ekledi.