Serap Aydın'dan 8 Mart mesajı

  • 2015-03-09 09:51:46 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Serap Aydın'dan 8 Mart mesajı

CHP Darıca meclis üyesi ve Kadın Kolları Başkanı Serap Aydın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Kadına en büyük hakları veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kurucusu olduğu Cumhuriyet Halk Partisi olarak, kadına yönelik şiddete her zaman karşı olacağız ve kadının toplum ve aile içinde ki yerini alması için tüm gücümüz ile savaşacağımız” dedi.

Aydın, “Var olma nedenlerini inkâr ederek gaflet ve dalalet içinde Cumhuriyet reklam arası olarak görenler karşılarında her zaman Cumhuriyet'in aydınlık yüzlü kadınlarını bulacaklardır” diye konuştu.

Önceki gün 8 Mart dolayısıyla Cumartesi pazarında ve Darıca şehir merkezinde kadınlara çiçek dağıtan CHP Darıca Kadın Kolları, ayrıca Keşanlılar Derneği’nin etkinliğine ve Cemevi derneğinin yürüyüşüne katılarak destek verdi.

Serap Aydın ayrıca 8 Mart ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

“Bağımsızlığını ilan etmesinin ardından, kadın hakları konusunda yapmış olduğu devrimlerle, dünya ülkelerine  öncü olan Türkiye Cumhuriyeti son on üç yıldır "Kadın  ve erkek fıtratları gereği eşit olamaz" şeklindeki ayrımcı ve baskıcı zihniyetin hâkim olması nedeniyle, kadınlar için artık bir kâbuslar ülkesi haline getirilmiştir. Türkiye'de kadın olmak hiçbir dönem, bu kadar zor olmadı. Kadına karşı nefret söylemleri ve kadını ötekileştiren bakış açısının ülkemize getirdiği nokta toplumsal cinnet ve utanç noktasıdır. Son yıllarda kadınlara  ve kadın haklarına  yönelik artarak devam eden linçin baş sorumlusu ise bu gün iktidarda bulunanlardır. Ancak artık sözün bittiği yerdeyiz. "Dünyada her şey kadınların eseridir." diyerek, yaptığı devrimlerle kadınları özgürleştiren Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere olan güvenini asla boşa çıkarmayacağız. Bu gün artık kadınların kendi sorunlarına  sahip çıkma günüdür. Artık kadını ötekileştiren, şiddeti normalleştirerek kadınlarımıza yaşamı değil ölümü reva gören çarpık  zihniyetlerin hesap verme günüdür.8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü, kadınların sorunlarına odaklanma açısından bir fırsat olarak görürken, kadınları ve sorunlarını adeta bir güne hapseden anlayışı da sağlıklı bulmadığımızı ifade ediyor; başta kadın çalışanlar olmak üzere bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü, sorunlarının çözümüne vesile olması temennisiyle kutluyoruz.”