Şenel, Köşker'i bombaladı

  • 2015-02-28 01:23:24 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Şenel, Köşker'i bombaladı

Gebze Kent Konseyi Başkanı Gültekin Şenel, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in kasıtlı olarak konseyi çalıştırılmaz hale getirdiğini belirterek, “Kent konseyi başkanıyım ama hiçbir evrakı inceleyemiyor ve bulamıyorum. Bu basın toplantısını Kent Konseyi yerine kendi ofisimde yapıyorum çünkü şu anda konseye giremiyorum, anahtarları dahi alamıyorum” diye konuştu.

Gebze Kent Konseyi’nin Başkan Köşker tarafından kasıtlı olarak ‘çalışamaz’ hale getirildiğini ileri süren Şenel, “Yönetim kurulu üyeleri toplantılara katılmıyorlar çünkü Köşker katılmalarını istemiyor. 55 kişilik yönetimden 15 yönetici dik durabiliyor gerisi korktukları için katılamıyorlar. Muhtarı, mühendisi, gazeteciyi tehdit ediyorsunuz. Siz bu şehrin Emin’i misiniz, Emir’i mi, siz kimsiniz?’ diye konuştu.

 

Böyle kent konseyi mi olur?

 

Köşker’in, Konsey’in bütçesini de iptal ettirdiğini söyleyen Şenel, “Aralık ayında Kent Konseyi bütçesi belediye meclisine geldi, komisyona havale edildi ancak daha sonra komisyondan çıkarıldı.  Gerekçesi ise, Başkan Köşker, ‘Gültekin Şenel, kent konseyi başkanlığından istifa etmezse, size para pul yok’ demiş. Davul başkasında, tokmak başkasında bu nasıl kent konseyi?” dedi.

25 Haziran 2014 tarihinde, Gebze Belediye başkanı Adnan Köşker’in önerisiyle başkanlığı kabul ettiğini söyleyen Gültekin Şenel, “Bana başkanlık öneren Başkan, kongreden önce arayıp, İzmit’ten Hülya Kaynar isimli bayanı başkan olarak düşündüklerini söyledi. Ben de, ‘Madem böyle düşünceniz vardı, bana hiç öneri sunmasaydınız’ diyerek kabul etmedim. Sonrasında Hülya Kaynar’ı geri çekti. Aksi halde iki adaylı seçim olacaktı. Başkan Köşker hezimete uğrayacağını bildiği için Hülya hanımı geri çekti ve beni kabul etti ancak hoşnutsuzluğu açıkça ortadaydı” dedi.

 

Ben İbrahim bey değilim…

 

Kongre sonrası uyuşmazlıkların iyice arttığını dile getiren Şenel, o süreci şöyle anlattı:

“Kongre yaptık ama hoşnutsuzluğu bariz ortadaydı başkanın. Kent konseyinin genel sekreterinin Ahmet Esat Ural istedi. Mehmet Yılmaz ve Elif Gülhan aday olsun. Onlar çekilsin Ural seçilsin. Aynı şekilde oldu. O kongrede tanıdım Ahmet Esat Ural’ı. Komisyonların seçimi yapılacak. Kent konseyine gittim, Ahmet bey orada. Hayırdır dedim, ne yapıyorsunuz? Yürütme kurulunu yazıyormuş. Dakika 1, gol 1. Yürütme kurulu yazmak için, nezaketen sormak gerekmez mi? 55 kişilik bir yönetim kurulu var. Esat bey, “Hep ben yazarım, eskiden de ben yazardım İbrahim bey döneminde” dedi. Ben de, “Ben İbrahim bey değilim’ dedim. Tartışma yaşandı o dönemde. Benim yazdığım listede isimleri silmeye başladı. Ben de, “Siz, sizden akıllısını sevmiyorsunuz galiba’ dedim. O zaman Esat bey bana dedi ki, “Siz beni tanımıyorsunuz galiba” Ben de “Tanımıyorum, tanıtın’dedim. Ben başkanın adamıyım dedi. Ben de kendisine, “Kaç yaşındasınız” dedim. 60 yaşında olduğunu söyledi. Ben de dedim ki, “Sen 60 yaşına kadar adam olamadın, başkasının adamı mısın? Ben kimsenin adamı olmam” İşte o günden bu yana aramızda gerilim var.  İpler 4 yıldır Ahmet Esat Ural’ın elinde. Eski başkan genel kuruldan 1,5 yıl önce bırakmış görevi ama hatır-gönül bıraktırılmamış.

 

A.Esat Ural’ın tek sözü doğru

 

Ahmet Esat Ural’ın hiçbir yaptığı işin doğru olmadığını söyleyen Şenel, “Söylediği tek şey doğru. ‘Bana verilen emir böyle’ diyor. Evet çok haklı. Bütün talimatları Köşker’den alıyor. Bir de ‘gen uyuşmazlığı’ olduğunu söylüyor. O konuda da haklı. Ben hırsız değilim, kimsenin uşağı da değilim. Tüm bu olanlardan sonra Başkan Köşker ile görüşmeye gittim. Şu soruyu sordum, ‘Beni kent konseyi olarak öneren sensin, istemeyen de sensin. Neden? Başarısız mıyım, hırsız mıyım? Söyle, beyaz kağıt bırakacağım. Ama söyle neden?’ Ne yazık ki tek kelime etmedi.

 

Bugüne kadar direndim, çünkü…

 

Gebze’ye bir dinamizm kazandırmak, sorunlarını çözmek, şehrin stratejik planının yapılmasını sağlamak ve sivil inisiyatif oluşturmak için Kent Konseyi başkanı olduğunu söyleyen Şenel, “Gebze, tipik Ankara gibi. Ankara’da bütün yollar Kızılay’a, Gebze’de ise belediyeye çıkıyor. Belediyeye iş yapanlar korkutulmuş. Ben bugüne kadar direndim çünkü birilerinin bu kentte mücadele edebiliyor olduğunu, dik durulabileceğini göstermesi istedim” diye konuştu.

 

Pazartesi istifa edecek

 

Pazartesi günü istifa dilekçesini Vali ya da Kaymakam’a sunacağını belirten Şenel, sözlerini şöyle noktaladı:

 

“Ne yazık ki sadece yasa gereği kurulmuş bir kent konseyi. İşlevsel olarak çalıştırılmak istenmiyor, ‘Sen otur, oturduğun yerde protokolünde’ deniliyor. Bu kente protokole değil iş yapmaya ihtiyaç var. Seçtiğimiz insanların önünde el pençe durma kültürünü bir türlü üzerimizden atamadık maalesef. Gebze Kent Konseyi var olgusunu göstermek (Nüfusu 50 binin üzerindeki yerlerde kurulma zorunluluğu var) için kurulmuş. Bu kentte gazeteciler, sanatçılar, STK var. Bunlar yarın büyüyecek çığ olacak bir gün adalet mutlaka yerini bulacak.”