Boykot

  • 2015-02-13 09:59:45 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Boykot

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM-SEN) Gebze Şubesi ile Gebze Birleşik Haziran Hareketi  öncülüğünde ‘Laik ve Bilimsel Eğitim’ için boykot gerçekleştirildi.

Boykota çeşitli siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları da destek verirken, Gebze Eski Öğretmenevi önünde toplanan yüzlerce kişi ‘zorunlu din dersine hayır’ sloganları attı.

Aralarında çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi olan topluluk yürüyerek Gebze Çamlık Parkı’nın önünde toplandı. Burada bir konuşma yapan Eğitim Sen Gebze Şube Başkanı Güngör İrdem, “Laik, bilimsel, anadilde eğitim ve demokratik yaşam mücadelemizi sonuç alıncaya kadar kesintisiz sürdüreceğiz” diye konuştu.

AKP iktidarının başta eğitim sistemi olmak üzere toplumsal yaşamın bütün alanlarını kendi siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda topluma dayattığını belirten İrdem, “Okul öncesi eğitimden üniversitelere kadar eğitim sistemi bilimin en temel evrensel gerçeklerini yok sayarak dini kural ve referanslara göre düzenlenmektedir. Eğitimde laik ve demokratik değerler yerine farklı din, mezhepleri yok sayan ötekileştirici politikalar hayata geçiriliyor” şeklinde konuştu.

 

BİLKAR Başkanı Serdar Dikkatli de, zorunlu din dersi dayatmasını eleştirerek, siyasi iktidarı toplumu din, dil, mezhep ve kimlik farklılıkları üzerinden kutuplaştırma politikalarına son vermeye çağırdı.