13 Şubat'ta boykot var

  • 2015-02-12 08:13:11 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
13 Şubat'ta boykot var

Birleşik Haziran Hareketi (HAZİRAN) öğrenci, veli ve öğretmenlere, laik ve bilimsel eğitime sahip çıkmak için 13 Şubat’taki boykot kararına destek çağrısında bulundu.

Haziran Hareketi Kocaeli Geçici Yürütme Kurulu üyesi Hamzet Irmak, Gençlik Kültürevi’nde siyasi bileşenler HTKP ve ÖDP’nin yanı sıra bağımsızların katılımıyla düzenlediği basın toplantısında, Eğitim-Sen ve Alevi örgütlerinin de destek verdiği boykot kararına katılımın artması için öğrenci, veli ve öğretmen desteğinin önemli olduğunu kaydetti. Irmak, “13 Şubat’ta iktidarı uyarmak için çocuklarımızı okula göndermiyoruz” dedi.

 

Deneyerek öğrensinler

 

Çocuklarına, devlet okullarında verilmeyen bilimsel eğitim için alternatif oluşturma çalışması içinde olduklarını da dile getiren Irmak, şunları söyledi: ‘’Kamusal eğitim bilimsel ve laik niteliğini de tamamen kaybetmek üzere. Bilimsel düşünmeyi, sorgulamayı, araştırmayı, aydınlanmanın kazanımlarını deneyerek öğrensinler diye okula gönderdiğimiz çocuklarımıza anaokullarından başlayarak verilmesi planlanan zorunlu din derslerinin, dinci gericileştirme çalışması olduğunu da biliyoruz. Buna ve imam hatipleştirme operasyonuna dur demek için, laik ve bilimsel bir eğitim sistemi için ayaktayız.’’

 

Davet

 

 

Irmak, halka davet içeren açıklamasının son bölümünde şu görüşlere yer verdi: ‘’13 Şubat’ta iktidarı uyarmak için çocuklarımızı okula göndermiyoruz. O günü çocuklarımıza ayıracağız. Alternatif dersler, çocuk oyunları ve şenliklerle özgür bir geleceğe olan umudumuzu güçlendireceğiz. Bu günde devlet okullarında onlara sunulmayan bilgileri sunalım, onlarla dünyanın oluşumu, doğal seçilim, besin ağı, toplumlar tarihi, hayvanlar âlemi ve dağcılık konularında bilimsel bilgiler ışığında sohbet edelim istedik.’’ Cuma Günü 12.00’de Merkez Bankası önünde toplanacak olan öğrenci, veli ve öğretmenler, insan Hakları Parkı’na kadar yürüyüp günün anlam ve önemini içeren etkinlikler yapacak.