Levent Altun yazdı

  • 2015-02-09 02:23:44 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun yazdı

Haziran 2015 seçimlerine 4 aydan daha kısa bir süre kaldı. Milletvekili olma hayali kuran siyasetçiler şimdiden çalışmalara başladılar.

AKP’de milletvekili olabilmenin belli yöntemleri var. Hiç kimsenin bu yöntemlere itiraz etme durumu yok. Müracaatlar yapılır, genel merkez kararını verir ve konu kapanır! Aday olmayanlar da, genel merkezin verdiği karara saygı duyar!

CHP’de ise bu işin her aşamasında stres ve gerilim vardır.

Demokrasiyi özümsemiş ve gerçek anlamda savunan bir partinin, bu geleneği kendi içinde yaşatmaya çalışması, partide sağlıklı bir yapı oluşana kadar sıkıntılı bir süreç olacak gibi görünüyor.

Geçmiş yıllarda kişilere bağımlı siyaset anlayışının getirdiği bu sağlıksız yapı, temeli sağlam olmadan yapılan binalara benziyor.

Demokrasiyi sadece sandığa gidip birilerine oy vermekten ibaret sananlar, bu sağlıksız yapının çeyrek asırdır bu partiyi nerelere getirdiğini bir türlü göremiyorlar.

İşçi ve emekçi kenti Kocaeli’nde CHP 21 yıldır her 4 kişiden sadece 1’inin oyunu alabiliyorsa ve bu partiyi buralara getiren siyaset aktörleri halen daha siyasi arenada boy gösteriyorsa bu sağlıksız yapıyı hiç kimse demokrasi diye önümüze koymamalı.

11 milletvekiline sahip Kocaeli’nde AKP’nin 7, CHP’nin 3 ve MHP’nin de 1 milletvekili bulunuyor.

Bu seçimlerde AKP ve CHP mevcut sayılarını artırma hedefinde olacak. Hangi parti sayısını artırırsa, diğer partinin doğal olarak azalacak.

Her iki partinin bazı yöneticilerinin uçuk hedefler savurduğuna bakmayın! Şu anki genel konjonktüre ve elbette CHP’nin çıkaracağı milletvekili adaylarına göre 1 artar, 1 eksilir. AKP’nin aday listesi önemli değil, AKP seçmeni her koşulda zaten oyunu veriyor. Ama CHP seçmeni sorgulayan bir seçmen kitlesine sahip. CHP iyi bir milletvekili listesi çıkarırsa 3 olan sayıyı 4’e çıkarır, 5’i de zorlayabilir. Ama kötü bir liste çıkarırsa 2’ye düşer. Bu çok net.

CHP’nin iyi ve kötü listesi nasıl olur?

İlk 3 sırada Gebze bölgesinden bir isim ve ilk 4 sırada bir kadın adayın olduğu liste iyi bir listedir. Nüfusun yüzde 44’ünü barındıran Gebze bölgesinden bir ismin listede olmaması CHP için çok büyük bir dezavantaj oluşturur. Yine aynı şekilde, kent nüfusunun çoğunluğunu oluşturan ve CHP içinde de çok aktif çalışan kadın adaylardan birisinin ilk 4 sırada yer almaması çok büyük bir eksiklik oluşturur.

Çok net bir şekilde ifade etmek gerekirse, bu bahsettiğim iyi listenin ön seçimle gerçekleşme ihtimali mümkün değil!  

İzmit’te üye çoğunluğunu uzun yıllar elinde bulunduranlar, listenin ilk sıralarına yine aynı yöntemlerle yerleşecekler, bölgecilik ve adamcılık savaşı yüzünden Gebze bölgesi ve kadın adaylar liste dışında kalacak.

O isimler milletvekili koltuğuna yerleşirken, partiyi de siyasetin dibine yerleştirecekler. Çeyrek asırdır bu sağlıksız üye yapısıyla beslenenler parti içindeki tüm seçimleri kazanabilecek güce sahipler ama işçi ve emekçi kenti Kocaeli’nde partiyi AKP’ye teslim edenler de aynı kişiler.

Bu yazdıklarımdan sonra, Gebze’ye ayrıcalık istediğim düşüncesi çıkabilir. Evet, nüfusun yüzde 44’ünün yaşadığı bir bölgeye elbette ayrıcalık yapılmalı. Ön seçimde Gebze’yi temsil edecek isimlerin seçilecek sırada yer almaması sadece Gebze’nin değil, Kocaeli’nin de sorunu olacaktır.

Yine aynı şekilde, bu partinin dinamikleri olan kadın adaylarının da seçilecek yerde listeye girmesi gerekiyor. Bir kadın aday için de aynı ayrıcalık yapılmalıdır.

 

Listenin ilk 2 sırası için eğilim yoklaması yapılabilir ama 3 ve 4’üncü sıra için –Gebze ve kadın aday- kontenjanları ayrılmalı. Yapılan ön seçimde Gebze bölgesinden kim en fazla oy almışsa ve yine kadın adaylardan kimin oyu en fazlasya bu kontenjanlara konulmalıdır diye düşünüyorum.