Levent Altun kent konseyini yazdı...

  • 0000-00-00 00:00:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun kent konseyini yazdı...

Gebze Kent Konseyi’ne oldum olası mesafeliyimdir.  Daha önceki yıllarda birkaç kez köşe yazısı yazmıştım.

Giderleri belediye tarafından karşılanan ve doğal olarak Belediye başkanının güdümünde ve kontrolündeki bir kent konseyinin, Gebze’nin hangi gerçek sorununa el atabileceğini sorgulamıştım.

Daha önceki kent konseyi başkanları ve yöneticileri de benim bu eleştirilerimi haklı çıkarırcasına davrandılar.

Etkinlik ve faaliyet dedikleri şey, belediye ve çeşitli kurumlara yaptıkları ziyaretlerden öteye gitmedi. Gebze’nin herhangi bir sorununu ele almadılar, çözüme kavuşturmak için çaba harcamadılar.

Belediyenin aktarmış olduğu bir bütçe vardı ve bu bütçeyi de kafalarına göre kullandılar yıllar boyunca.

Bu dönem Gültekin Şenel Gebze Kent Konseyi başkanı olunca aynı kaygılarımı paylaşmıştım. Kendisi de nezaketli bir davranışla böyle olmayacağını ifade etmişti.

Gebze Kent konseyi birkaç aydır gündemden düşmüyor. Düşmeme sebebi de, Gebze belediye başkanı Adnan Köşker ile Gebze Kent konseyi başkanı Gültekin Şenel arasındaki uyuşmazlık.

Bu konuyla ilgili her gün yazılar yazılıyor, yorumlar yapılıyor. Bazı gazeteler Gültekin Şenel’in istifa ettiğini, görevini bırakacağını yazıyor, bazıları etmesi gerektiğini falan.

Aslında tüm bunlar bile, Gebze belediye başkanı Adnan Köşker’in Gebze kent konseyine bizzat müdahale ettiğinin ve kontrol altına almak istediğinin bir sonucudur.

Bu konuyla ilgili birçok kişiyle görüştüm, bilgiler aldım. Lafı dolandırmaya da hiç gerek duymuyorum. Başkan Köşker’in Gültekin Şenel’i kent konseyi başkanlığını bırakması için baskı uyguladığı çok açıktır. Yöneticileri arayıp toplantılara katılmamalarını sağlayan Köşker, konseyi elinde oynatıyor.

Ama önemli olan bu değil, bunu neden yapmak istediğidir.

Köşker ile Şenel’in ters düştüğü konular acaba neler? Eğer bunlar ortaya çıkarsa sorunun kaynağını daha iyi anlayabiliriz.

Gebze Kent Konseyi’nin yıllık bütçesinin 140 bin lira civarında olduğu belirtiliyor. Ama işin ilginç noktası hem Gebze belediyesinden hem de Gebze kent konseyinden maaş alan bazı kişilerin bu bütçenin önemli bölümünü tüketiyor olması.

Gebze kent konseyi, gönüllü bir kuruluş olmalı. Birilerinin cebini dolduracağı ve rant elde edeceği bir yer olmamalı.

Adnan Köşker ile Gültekin Şenel’in uyuşmazlık yaşadığı en önemli konulardan birisinin de bu olduğu ileri sürülüyor. Bütçenin kontrolü Gültekin Şenel’de olması gerekirken, aynı zamanda belediye şirketi Marmara Uzmanlar’ın müdürü Ahmet Esat Ural’ı burada da etkin yapma çabasıdır aralarındaki sorunun kaynağı.

Adnan Köşker’in güdümünde olacak bir kent konseyinin, hiçbir inandırıcılığı olmayacaktır. Yapacakları etkinlik de belediyelere ve çeşitli kurumlara yağ çekme ziyaretlerinden öteye gitmeyecektir.

Gebze Kent Konseyi Gültekin Şenel başkanlığında bir şeyler yapma niyetinde. Örneğin hızlı trenin Gebze'de 1 kez duruyordu ve şu anda 5 oldu. Gebze Kent konseyi benzer çalışmalar yapabilir.

Tabi ki sayın Köşker izin verirse..!