Bu yasağa uymayacağız!

  • 2015-01-31 09:10:48 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Bu yasağa uymayacağız!

Birleşik Metal-İş’e üye 18 fabrikada 7 bin işçinin grevi dün Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklandı. Bakanlar Kurulu, Birleşik Metal-İş’in grevine “milli güvenliği bozucu” olduğu gerekçesiyle 60 gün durdurma kararı getirdi. Grev yasaklarıyla 12 Eylülcüleri aratmayan AKP’ye işçilerden tepki yağıyor.
Bursa’dan Prysmian işçileri ise tepkisini “Hükümetin işverenle bir olarak bu kararı almasına tepkiliyiz. Metal işçilerinin mücadele ateşini söndürmeye güçleri yetmeyecek. Mücadelemizi sürdüreceğiz. Yasağın sonuçları genel seçimlere yansıyacak, bunu da bilsinler. Ne olursa olsun sendikamızın arkasındayız, ekmeğimizin peşindeyiz. Biz insanca yaşamak istiyoruz, taleplerimizi kazanmak için ne gerekiyorsa yapacağız” sözleriyle gösterdi. Gebze’de grevci Kroman işçileri de “Biz bu yasağa uymayacağız” dedi.
AKP’nin grev yasağına metal işçisinin tepkisi gecikmedi. İşçiler “Gemileri yaktık geri dönüş yok” diyor. Paksan İşyeri Temsilcisi Rıfat Codura, “Ailelerimiz ve çocuklarımızla gerekirse fabrikayı işgal edeceğiz” derken fabrika önünde öfke hakim. İşçiler “Bekliyorduk, işgale ve direnişe hazırız”, “MESS MESS şaşırdı, sabrımızı taşırdı” diyor. Paksan işçisi Adem Çiçek arkadaşlarına sesleniyor: “Bunu biz değil MESS istedi. Fabrikayı işgale hazırız...” AKP daha önce Hava-İş ve Kristal-İş’in grevlerini de aynı gerekçeyle yasaklamıştı.

İŞGAL KARARI 
Birleşik Metal-İş, Paksan’daki açıklamasında, fabrikayı işgal kararı aldıklarını duyurdu. İşçiler, “Boyun eğme, emeğine sahip çık”, “İşgal, grev, direniş” sloganlarıyla işgal eylemlerini sürdürdü. Bir işgal haberi de Ejot-Tezmak Fabrikası’ndan geldi. İşçiler ‘Asıl metal grevi şimdi başlıyor’ diyerek fabrikayı işgale edeceklerini belirtti.

 

***