İstanbul metrosu İzmit'e uzanmalı

  • 2015-01-22 11:34:16 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
İstanbul metrosu İzmit'e uzanmalı

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler İstanbul Metrosu’nun Gebze sonrasında İzmit’e kadar uzatılmasını talep etti.

Kocaeli Ticaret Odası, Kocaeli Sanayi Odası Gebze Ticaret Odası ve Körfez Ticaret Odası’nın ortaklaşa düzenlediği 11’inci Kocaeli Odalar Müşterek Toplantısı’nda konuşan

Çiler ilimizde günlük 10 binden fazla aracın seyir halinde olduğunu söyleyerek, “Trafikte seyreden araçlardan çevreye zehirli karbonmonoksit yayılmaktadır. Ekonomik kayıplar da çok önemli.  Durum gerçekten çok vahim. Metro, dünyanın belli başlı şehirlerinde ana ulaşım aracı olarak kullanılmaktadır. Var olan mevcut metro çalışmasının Gebze, Dilovası ve sonrasında İzmit’e bağlanmasını talep etmekteyiz” ifadelerini kullandı. 


Metro çok önemli

 

 

Metronun ekonomik ve sağlık açısından da önemli katkılar sağlayacağını söyleyen Nail Çiler, “Bu proje enerji ve ekonomik açıdan kazanç getirmiş olacaktır. Kocaeli iş dünyası adına süperligde oynuyor. Bu nedenle farklı düşünerek fark yaratmalıyız. Metronun çok kısa zamanda Sakarya ve hatta Düzce’ye kadar gitmesinden yanayım. Gelişmiş ülkelerde toplu taşım araçlarında metro çok etkendir. Bu konuda sanayici ve oda başkanlarından katkı istiyorum. 3 yıl sonra yaşanmaz bir hal alacaktır” diye konuştu.