Basın Onur Günü coşkuyla kutlandı

  • 2015-01-16 03:14:53 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Basın Onur Günü coşkuyla kutlandı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Ocak 1923’te İzmit’e gelerek Kasr-ı Hümayun’da hayatının il ve tek basın toplantısını yaptığı tarihin 92. yıldönümü, büyük coşkuyla kutlandı. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin girişimleri ile 16 Ocak Basın Onur günü olarak kabul edilen ve önümüzdeki yıllarda tüm Türkiye’de kutlanması arzu  edilen bu önemli güne katılım yoğun oldu. İlk olarak İzmit Tren Garı’nda bir araya gelen basın mensupları Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol önderliğinde İzmit Saat Kulesi’nde bulunan Atatürk heykeli önünde bir dakikalık saygı duruşunda bulunulup, büste çelenk bıraktı. Ardından Atatürk’ün ilk ve tek basın toplantısının yapıldığı yer olan Kasr-ı Hümayun’a hep birlikte yüründü.

 

ÖNEMLİ İSİMLER KATILDI

Törene; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, CHP Kocaeli milletvekilleri Mehmet Hilal Kaplan, Hurşit Güneş, MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, DSP İl Başkanı Hayati Özzeren, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Gazeteci Oktay Ekşi,  Beşiktaş Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Orman, Star TV Ana Haber Spikeri Nazlı Çelik, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Uğur Güç  ve çok sayıda davetli katıldı.

 

KÖTÜLEYENLER ÇARPILIR

Program, saygı duruşunda bulunulması ve ardından okunan İstiklal Marşı ile başladı. Atatürk’ün sevdiği şarkıların çalındığı ve sinevizyon gösteriminin yapıldığı etkinlik, hazırlanan mini skeçler ve halk oyunları ekibinin gösterisiyle sürdü. Daha sonra protokol konuşmalarına geçildi. Programın açılış konuşmasını yapan Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol, “Bu köşk önemli bir güne tanıklık etmiştir. Atatürk, 16 Ocak 1923’te İzmit’e gelmiş ve hayatın ilk ve tek basın toplantısı burada yapmıştır. Kocaeli vatandır, bu vatan Kocaeli’nin ruhudur” dedi. Gürol’un ardından kürsüye gelen isim Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel oldu. Sertel, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti için de önemli bir gün. Cumhuriyetle kim alay ediyorsa, kim Mustafa Kemal Atatürk’ün yarattığı vatanı, bayrağı kötülüyor ve karalıyorsa biliniz ki o çarpılır. Bu Cumhuriyeti korumak bizim boynumuzun borcudur” diye konuştu.

 

ÖZGÜR BASIN ÖNEMLİDİR

Sertel’in sonrasında Başkan İbrahim Karaosmanoğlu kürsüye gelerek tüm gazetecilerin gününü kutladı. Karaosmanoğlu, “Bu toplantı Erzurum ve Sivas kongreleri kadar önemlidir. 92 yıl önce bugün Türkiye’nin yeni profili çizilmiştir, bu yüzden özgür basın çok önemlidir. Kocaeli yerel basının etkili olduğu bir şehirdir. Basınımızın Türkiye’nin şekillenmesinde önemli yeri vardır” dedi. Başkan’ın ardından konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Kocaeli, cumhuriyetin kuruluşundan bu yana tüm değerlerin sorumlusu ve sahip çıkanı olmuştur. Kocaeli barış, huzur ve kardeş şehir olmuştur. Tüm değerli basın temsilcilerine çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

BASIN-İKTİDAR İLİŞKİLERİ

Programda son sözü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık aldı. Işık, Kocaeli’nin tarihin her döneminde çok önemli bir yerleşim yeri olduğunu ifade ederek. “Önemini hiç kaybetmedi. İlk defa İzmit’te açıkça paylaşılan cumhuriyet fikri her yere yayıldı. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı’mızı tebrik ediyorum, büyük bir aşkla program tertip ettiler. Basın iktidar ilişkilerinin iyi bir zeminde gelişmesi çok önemli.  Birlik ve beraberliğimizi bozmadığımız sürece Türkiye, yıldız ülkelerden biri olacak” şeklinde konuştu. Programın sonunda Kazım Ertek Gazetecilik Yarışması’nın ödül töreni yapıldı. Haber, haber fotoğrafı, röportaj ve mizanpaj dallarında pek çok basın mensubuna ödülleri takdim edildi. Beşiktaş Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Orman da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın elinden en iyi spor adamı ödülünü aldı. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Şenol Çiçek’e desteklerinden, ünlü isimlere ise katılımlarından dolayı onur plaketi verildi.

 

 

ÖDÜL ALAN İSİMLER

 

HABER DALINDA ÖDÜL ALANLAR

Sercan Al (Bizim Kocaeli Gazetesi)

Abbas Çakar (Demokrat Kocaeli Gazetesi)

Tahir Turan Eroğlu (Anadolu Ajansı)

Mansiyon Selçuk Koç (Hedef Gazetesi)

 

HABER FOTOĞRAFI DALI

Şive Bağdiken (Demokrat Kocaeli Gazetesi)

Ayhan Arı (Demokrat Kocaeli Gazetesi)

Halil İbrahim Taşer (Anadolu Ajansı)

Mansiyon Nurşah Şahin (Demokrat Kocaeli  Gazetesi)

 

RÖPORTAJ DALI

1. Lale Kalaycıoğlu (Bölge Haber Gazetesi)

2. Gönül Efe (Milliyet)

3. Doğukan Koyuncuoğlu (Körfez Dergisi)

Mansiyon Şenay Şan (KOÜ Genç Açı)

 

MİZANPAJ DALI

1. Gülden Sarıçiçek (Manşet Kocaeli Gazetesi)

2. Evren Kızıltaş (Gebze Gazetesi)

3. Bigman Çakman (Demokrat Kocaeli Gazetesi)

 

GÖRÜNTÜLÜ HABER DALI

1. Semih Kanpara (Tv 41)

 

2. Yunus Emre Günaydın (Anadolu Ajansı)
3. Emre Tuncay (Tv 41)