Otistik çocuklar için bireysel eğitim şart

  • 2015-01-12 01:31:32 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Otistik çocuklar için bireysel eğitim şart

CHP Kocaeli Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Müzeyyen Topçu Tan, otistik çocukların hayatın içinde yer alabilmeleri için bireysel eğitimin şart olduğunu söyledi.

Tan, şunları söyledi:

“1943 yılında adı konan Otizm Sendromu,  iletişim, sosyal ilişkiler ve sosyalleşmeyi engelleyen nörolojik bir bozukluk ve çoğunlukla hayat boyu süren bir rahatsızlıktır. Otistik çocukların en belirgin özellikleri arasında;  iletişim kuramamak, gözlerimizin içine bakamamak, cümle kuramamak, duygularını ifade edememek gibi unsurlar sayılıyor.

Otistik çocukların tek tedavilerinin eğitim olduğunu vurgulayan uzmanlar “eğer çok yoğun eğitim alabilirlerse, bu çocukların akranları gibi olma ve hayatın içinde yer alma şansları vardır” diyorlar.

Ancak ülkemizde hem otistik çocukların eğitim aldığı merkezlerin sayısının azlığı hem eğitim süresinin kısıtlı olması hem de verilen eğitimin birebir olamaması yüzünden bu çocuklar hayatın içinde yer alamıyorlar. Ülkemizde bu alanda eğitim almış eğitmen sayısı oldukça yetersiz. Öğretmen açığı yüzünden otistik çocuklar o kapalı dünyalarından bir türlü çıkamıyorlar. Sırf eğitimsizlik yüzünden, toplumun içinde yer alamıyorlar.

Ne yazık ki ülkemizdeki otistik çocuk sayısı tam olarak bilinmiyor. Çünkü 2003’ten sonra bu konuyla ilgili kapsamlı bir araştırma yapılmamış ve bugünün rakamları net olarak bilinmiyor.  2002-2003 resmi verilerine göre bu sayının 81 bin civarında olduğu düşünülüyor. 0-14 yaş arasında 81 bin otistik çocuktan ise yaklaşık 650’si eğitim görebiliyor.

Otistik çocukların durumu,  anne, baba, kardeş, özel eğitim öğretmeni ve doktorlarını da yakından ilgilendirdiği için, bu kişilerin de eğitilmesi gerekiyor.  Ciddi bir eğitim boşluğundan söz eden uzmanlar, buna karşı derhal önlem alınması gerektiğini vurguluyorlar.

Gelişmiş ülkelerde, otistik çocuklara haftada 40 saat eğitim veriliyor.  Ancak ülkemizde ve kentimizde ki okullarda bu sayı çok çok az çünkü Özel Eğitim Fakültesi mezunu eğitimci sayısı az. AKP hükümetinin günü kurtarma politikaları burada da kendini gösteriyor. Mevcut öğretmenlere 1-2 aylık eğitim kursları vererek, bu özel çocuklara öğretmenlik yapmalarını teşvik ediyor. Dolayısıyla bu okullar, eğitim merkezinden çok, bakımevlerine dönüşüyor.

Kısaca bumerkezlerin, özel çocukları tamamen hayata kazandırması mümkün değildir.

Çünkü bireysel eğitim şarttır,  çünkü her çocuğa farklı bir eğitim verilmesi gerekmektedir.

 

CHP Kocaeli Çevre ve Sağlık Komisyonu olarak bu konuda üzerimize düşen görevi yerine getirmekiçin elimizden geleni yapacağımızı, kentimizde ki otistik çocukların yanı sıra özel eğitim alması gereken tüm çocukların ve ailelerinin sorunlarının çözümü için yanlarında olduğumuzu kamuoyuna saygı ile duyururuz.”