CHP düzenledi, gazeteciler konuştu

  • 0000-00-00 00:00:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
CHP düzenledi, gazeteciler konuştu

CHP Gebze İlçe Gençlik kollarının, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla düzenlemiş olduğu panelde gazeteciler mesleki sorunlarını anlattı ve çözüm önerilerini dile getirdi. İlçe binasındaki panelin moderatörlüğünü Nefes Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Türker Demirci yaparken, panelist olarak Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Levent Altun, Gebze Gazetesi Sahibi İsmail Kahraman ve Gölge Medya Sahibi Ercan Sarıçam gazeteciliğin sorunlarını anlattılar.

Türker Demirci, Çalışan Gazeteciler Günü’nün tarihçesini anlatarak, “10 Ocak 1961’de gazetecilerin haklarını düzenleyen 212 sayılı kanun yürürlüğe girdi. O zaman ‘bayram’ deniliyordu ancak askeri darbeler yüzünden haklar tırpalanınca bayram ifadesi kaldırıldı” diye konuştu.

İsmail Kahraman, Kocaeli’nin basın tarihi açısından çok zengin olduğunu vurgularken, gazeteciliğin sorunlarının örgütlü bir birlik haline gelmekten geçtiğini dile getirdi.

Ercan Sarıçam da, Türkiye’de basının hiç olmadığı kadar özgür olduğunu ileri sürerken, eski ve yeni dönemlere ilişkin örnekler sundu.

 

Altun : “Türkiye’de basın özgür değil”

 

Levent Altun ise, günümüzde özgür basından söz edilemeyeceğini belirterek, “Türkiye, basın özgürlüğü açısından 197 ülke arasında 137’nci sırada. 2104 yılında yüzlerce gazeteci işten çıkarıldı, darp edildi, istifaya zorlandı, yayın yasakları konuldu” diye konuştu.

Altun konuşmasında, yaşamını yitiren ulusal ve yerel gazetecileri de unutmadı. Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Bahriye Üçok, Çetin Emeç ve bölgemizden Ragıp Demirkol, Murat Tosunoğlu ve Coşkun Orhan’ı da andı.

 

Panele geniş katılım

 

 

Panele gazetecilerin yanı sıra, CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan,  ilçe başkanı Recep Dursun, belediye meclis üyeleri Dilek Tan, Salih Işık, Fahrettin Bostan, Yılmaz Bulut, İl Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Orhan, Gençlik Kolları başkanı Sinan Mert, ilçe yöneticileri Hikmet Koçoğlu, İsmail Sungur, Serdar Tüze, Nilda Eşki, Fatih Ada, Kurultay Delegesi Mehmet Sarıtoprak, Gebze kadın kolları başkanı Birgül Belek, Darıca Kadın Kolları Başkanı Serap Aydın, eski ve yeni yöneticiler başta olmak üzere, çok sayıda partili katıldı. Panele, CHP İl Başkan Yardımcısı iken milletvekili adayı olmak için istifa eden Müzeyyen Topçu Tan ile Semra Başlak, da katıldı. Salonu tamamen dolduran katılımcılar, panelin ardından gazetecilere soru sorup değerlendirmelerde bulundular.