16 Ocak yaklaşırken...

  • 0000-00-00 00:00:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
16 Ocak yaklaşırken...

16 Ocak, hem gazeteciler için, hem Kocaeli için hem de Türkiye için çok önemli bir tarih. Mustafa Kemal Atatürk, 16 Ocak 1923’te hayatındaki ‘ilk ve tek’ basın toplantısını İzmit’te yaptı. Gazeteciler için önemi budur.

Atatürk, Cumhuriyet’i kurma fikrini ilk kez bu basın toplantısında dile getirmiştir. Ve bu toplantıdan yaklaşık 9 ay sonra da Cumhuriyet ilan edildi. İzmit, böylesine anlamlı bir toplantıya ev sahipliği yaparken, yani, bir anlamda Cumhuriyet’in rotası 16 Ocak’ta İzmit’te çizilmiştir.

16 Ocak’ın hem Kocaeli hem de Türkiye için önemi de budur.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti olarak, 8 Kasım’da göreve geldikten sonra ilk işimiz 16 Ocak’ı önemine yakışır bir şekilde kutlamak için çalışmalara başlamak oldu.

Her yıl 16 Ocak, zaten Basın Onur Günü olarak kutlanıyor. Bu yıl ise 16 Ocak’ın önemini Kocaeli’nin dışında tüm Türkiye’ye duyurabilmek için daha geniş kesimlere ulaşmaya çalışıyoruz.

Atatürk’ün, basın toplantısını yaptığı Av Köşkü’nde gerçekleştireceğimiz kutlama etkinliklerine bütün siyasi partileri, mesleki ve sivil toplum kuruluşlarını, bürokratları davet ediyoruz.

16 Ocak’ı Türkiye’ye daha iyi duyurmak için elbette ulusal televizyon ve gazetelerin temsilcilerini de davet ettik.

Aslında hedefimizin ilk bölümünü gerçekleştirdik. Bu ülkenin önde gelen siyasetçilerine, bürokratlarına, gazetecilerine, sivil toplum kuruluşlarına 16 Ocak’ın önemini anlattık. Artık 16 Ocak deyince, Atatürk’ün ilk ve tek basın toplantısını İzmit’te yaptığını biliyor olacaklar.

16 Ocak Basın Onur Günü’ne yakışacak bir kutlama programı hazırlıyoruz. Kentimizi, çok güzel sürprizler bekliyor.

16 Ocak Basın Onur Günü kutlamalarına ayrıca 67 gazeteciler cemiyeti başkanı katılacak. 3 gün kentimizde konuk edeceğimiz cemiyet başkanlarıyla, Kocaeli Üniversitesi işbirliğiyle 3 gün boyunca ülkemizdeki gazeteciliği masaya yatıracağız.

16 Ocak Basın Onur Günü için ayrıca bir de gazetecilik yarışması düzenledik. 5 ayrı dalda ilk üç dereceye girenlere fotoğraf makinesi, laptop ve tablet bilgisayar hediye edeceğiz.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yönetimi olarak, 2 aydır 16 Ocak için yoğun bir çalışma temposu içindeyiz. Kendi işlerimizden, özel hayatımızdan ve ailemizden fedakarlık yapıyoruz.

Yazının bu aşamadan sonraki kısmını yazmayı düşünmüyordum. Ama meydanı boş bulduğunu sanan bazı kişiler, sırf cemiyeti eleştirmek için karalama kampanyası yürütüyorlar.

Biz 2 ay önceki seçimleri unuttuk, işimize bakıyoruz. Ama bazıları seçim hezimetini unutamamış olsa gerek ki, 16 Ocak Basın Onur Günü ile ilgili çalışmalarımızı ‘laylaylom’ olarak nitelemiş.

Atatürk’ün ilk ve tek basın toplantısını yaptığı ve Cumhuriyet’i ilan edeceğini duyurduğu 16 Ocak’ı ‘laylaylom’ gören zihniyeti, meslektaşlarımın vicdanına bırakıyorum!

Aynı zihniyet, Kocaeli’ndeki fason gazete ve gazeteci sorununu da cemiyete yüklemiş! Herhangi bir dükkan açmak için bile bir sürü evrak istenirken, gazete açmak için hiçbir yükümlülüğün olmadığı bir ülkede bunun suçunu cemiyete atmak hangi cehaletin ürünüdür acaba?

Bir gazete kurulurken, bir internet haber sitesi açılırken cemiyetin bunlara izin vermeme ve kapatma, ya da eline her makine alıp habere giden kişiye, ‘sen gelme’ deme yetkisi mi var?

Yeni bir mesleki örgütlenmeye ihtiyaç duyan bu kişi acaba elinde sopayla mı yapacak tüm bunları merak ediyorum?

Bir başka kişi de, bir meslektaşımızın cenaze etkinliği için cemiyeti kınamış! Düzenledikleri etkinliğe davet göndermedikleri bir kurumu, ‘gelmedi’ diye eleştirecek kadar pişkin olan bu arkadaş, keşke önce 3-5 kişiyle yaptıkları etkinliğin özeleştirisini yapsaydı!  Ya da zahmet edip Basın Müzesi’ni gezselerdi, cemiyeti kendi küçük kavgaları için eleştirmekten kaçınırlardı.

Bizim yapacak çok işimiz var. 16 Ocak’tan sonra hem Kocaeli Üniversitesi ile işbirliği yaparak mesleki eğitim, hem üyelerin yeniden düzenlenmesi hem de nitelikli hale getirilmesi için sıkı bir çalışma yapacağız.

Bu arada, meydanı da hariçten gazel okuyanlara ve karalama kampanyası yürütenlere de bırakmayacağız.

 

Bunu da herkes böyle bilsin!