CHP'de bi küçük ön seçim meselesi!

  • 2015-01-02 09:30:38 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
CHP'de bi küçük ön seçim meselesi!

CHP’nin Kocaeli’nde milletvekili adaylarını ön seçimle mi yoksa atama ile mi belirleyeceğinin kesinlik kazanmaması, parti içinde farklı tartışmaların yaşanmasına neden oluyor.

Tüzükte ön seçim yazmasına ve herkesin ısrarla ‘ön seçim’ istemesine rağmen neden hala ön seçim mi yoksa atama mı diye tartışmalar yaşanıyor anlaşılır değil!

Mevcut milletvekilleri Hurşit Güneş, Mehmet Hilal Kaplan ve Haydar Akar açıkça ön seçim istediklerini söylüyorlar.

Eski il başkanı olan ve şimdilerde milletvekili adaylığına hazırlanan Yalçın Kuşkan da ön seçimden yana açıklamalarda bulunmuştu.

Ön seçim istemediğini söyleyen hiç kimse yok anlayacağınız.

Milletvekili adayı olmak isteyen onlarca kişi de, ön seçimden yana açıklamalar yapıyorlar.

Herkesin ön seçim istediği bir örgütte, ön seçimin olup olmayacağının belirsizliği, aslında partinin halen daha kurumsal bir yapıya bürünememesinin bir göstergesidir.

Partinin yetkili organlarının en kısa sürede hangi yöntemle milletvekili adaylarını belirleyeceğini açıklamalıdır.

‘Önseçim olursa…’ milletvekili aday adaylığını düşünen isimler var. Hepsi, yöntemin netleşmesini bekliyorlar. Ona göre çalışma yürütecekler.

Ön seçim mi, atama mı belirsizliği, parti için başka sorunları da beraberinde getirecek. Kırılganlıklar, küskünlükler ve parti içi huzursuzluklara izin vermemek için parti yönetiminin bir an önce karar vermesi gerekiyor.

Eğer bu kadar gecikmemiş olsalardı, milletvekili adaylarını geçtiğimiz dönem olduğu gibi yine atama yoluyla belirleseler de parti içinde çok fazla çatlak ses çıkmazdı.

Ama ön seçim yöntemini bu kadar büyük bir beklenti haline soktuktan sonra, ön seçimden kaçmak daha büyük tartışmaları beraberinde getirecek gibi görünüyor.

 

Herkesin ön seçim istediğini açıklamasına rağmen halen daha bu durum belirsizliğini koruyorsa bilin ki, aslında çoğu kişi ön seçimden değil atamadan yana. Benden söylemesi!