Diş hekimleri sesini Ankara'da duyurdu

  • 0000-00-00 00:00:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Diş hekimleri sesini Ankara'da duyurdu

Kocaeli Diş Hekimleri Odası yönetim kurulu üyeleri, Sağlık Bakanlığı’nın Ağız ve Diş sağlığı hizmeti sunulan özel sağlık kuruluşları hakkındaki yönetmelik taslağının yanlışlığını dile getirmek için Ankara’ya giderek Sağlık Bakanlığı’na yürüdü.

Yeni yönetmelik taslağının halkın ağız sağlığına zarar vereceğini ve sermayenin öne çıkarıldığı vurgulanırken, yönetmelik taslağının bu haliyle kabul edilmesi durumunda diş hekimlerinin kendini yönetme ve karar verme özelliğini yok edeceği belirtildi.

Türkiye Diş hekimleri Birliği ile birlikte yapılan açıklamada, “Yönetmeliğin son halinin içerdiği hükümlerde, diş hekimliği mesleğinin dünyadaki uygulamalarının ve getireceği etik sorunların göz ardı edilerek,  toplum sağlığına bir ticaret/tüccar yaklaşımı içerisinde çözüm arandığı görülmektedir. Diş hekimi olarak vazgeçmemizin mümkün olmadığı en önemli meslek özelliğimiz, kendi kendimizi yönetiyor olmamızdır. Yönetmelik taslağındaki ilgili maddeler, diş hekimlerini kendini yöneten bir meslek grubu olmaktan çıkaracak; herhangi bir meslekten bir kişinin ya da mesleksiz sermaye sahibinin yanında işçileştirecektir” denildi.

 

Milletvekili aday adayı Tan da katıldı

 

 

Ankara Türkiye Diş Hekimleri Birliği önünde toplanan ve daha sonra Sağlık Bakanlığı’na yürüyen heyetin içinde TDB yönetim kurulu üyesi Dr. Faik Özsoy, Kocaeli Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasan Orakçı’nın yanı sıra, CHP Kocaeli İl başkan yardımcısıyken, milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa eden diş hekimi Müzeyyen Topçu Tan da katıldı.