Metal işçisi Gebze’den grev sinyali verdi

  • 2014-12-22 09:16:32 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Metal işçisi Gebze’den grev sinyali verdi

Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler MESS’in 3 yıllık sözleşme ve enflasyona dayalı sefalet zammı dayatmasına karşı Gebze’de düzenlenen mitingde bir araya geldi.

 

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler MESS’in 3 yıllık sözleşme ve enflasyona dayalı sefalet zammı dayatmasına karşı Gebze’de düzenlenen mitingde bir araya geldi. 10 bine yakın işçi, mitingin başından sonara kadar attıkları sloganlarla grev talebini dile getirdi. İşçiler kürsüden konuşan sendika Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’na “Başkan bizi greve götür” diye seslenirken, Serdaroğlu grev kararını kurullarda değerlendireceklerini söyledi.

 

MESS dayatmalarına karşı bir süredir fabrikalarında eylem yapan Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, eş ve çocuklarıyla birlikte bugün Gebze’de yapılan “İnsanca çalışma, insanca ücret için metal işçileri buluşuyor” mitinginde bir araya geldi. Trakya, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Kayseri gibi ülkenin birçok yerinden Gebze Trafo Meydanı’nda toplanan işçiler, sloganlarla taleplerini haykırdı. Trafo Meydanı’ndan Gebze Meydanı’na “MESS dayatmalarına hayır, insanca ücret, insanca yaşam” ana pankartı eşliğinde meşalelerle yürüyen işçiler sık sık, “Grev hakkımız söke söke alırız”, “Grev grev grev...”, “MESS MESS şaşırma sabrımızı taşırma”, “Metal işçisi köle değildir”, “Direne direne kazanacağız” ve “Metal işçisi direnişin simgesi” sloganlarını attı, MESS’in dayatmasına karşı mücadele kararlılığını dile getirdi. Fabrika pankartlarıyla yürüyen işçiler, Türk Metal’in MESS ile imzaladığı 3 yıllık sözleşmeye tepki gösterirken, sınıf dayanışmasının dünden daha çok hayatı tehlikede önemli olduğunu ifade ettiler. Yürüyüşe CHP Milletvekili Süleyman Çelebi de katıldı.