Esnek çalışma düzenine hayır!

  • 2014-12-20 07:11:29 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Esnek çalışma düzenine hayır!

CHP Kocaeli İl Çevre ve Sağlık Komisyonu olarak, Aile Hekimliği ile ilgili olarak düzenledikleri basın açıklamasında, “Sağlık Bakanlığı’ndan beklentimiz; dinlenme hakkının hiçe sayılarak Aile hekimlerinin ve aile sağlığı elemanlarının, görev tanımlarından farklı işlerde, fazla çalışmaya zorlamasından vazgeçilmelidir” denildi.

 

CHP Kocaeli il binasında gerçekleştirilen basın açıklamasını  CHP Kocaeli İl Başkan Yardımcısı Müzeyyen Topçu Tan yaptı. Bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı, Aile Hekimlerine ve diğer Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarına hafta içi saat 20.00’ye dek, Cumartesi günleri (hatta Pazar günleri de) 09.00-17.00, saatleri arasında nöbet adı altında esnek veya fazla mesai yaptırmayı planlamakta olduğunu ifade eden Tan, “Üstelik Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarının hastane acil servislerinde, 112 istasyonlarında ayda en az 8 saat zorunlu nöbet tutmasına ilişkin kanun da halen yürürlüktedir. Sürekli olarak Bakanlık, aile hekimlerini ve aile sağlığı elemanlarını, sağlık sisteminin açıklarını kapatmak için kullanmaya çalışmaktadır. Oysa bu tutum, birinci basamak sağlık hizmetlerinin gelişmesini olumsuz etkilemektedir. Bu durum, sağlık çalışanlarının motivasyonunu bozmaktadır” dedi.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ GÖRÜŞLERİ ALINMALI”

 

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti,  potansiyel olarak artıracak nitelikte bir uygulama olabileceğini belirten Tan, “Uzatılmış çalışma sürelerini gündeme getiren Bakanlık, Aile Sağlığı Merkezleri’nin güvenliği ile ilgili uygulamaya yönelik hiçbir önlem getirmemektedir. Bir de Sağlık Bakanı sık sık, bu mesleğin, yani hekimliğin nöbetsiz olmayacağını vurgulamaktadır. Vatandaşlarımıza şu soruyu sormak isteriz: Siz uzamış mesaisi sonunda yorgun düşmüş bir hekime muayene olmak ister misiniz?  Sağlık Bakanlığının, böyle bir yasal düzenlemenin; özveriyle çalışan aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları üzerinde son derece olumsuz bir etki yapacağını, düşünmesi gerekmez mi? Sağlık politikaları belirlenirken, o politikaların doğrudan uygulayıcısı olan sağlık çalışanlarının görüşlerinin alınması gerekmez mi?” diye sordu.