Birleşik Haziran Hareketi forumu

  • 2014-12-15 09:09:56 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Birleşik Haziran Hareketi forumu

Gebze Birleşik Haziran Hareketi ilk form toplantısını dün gerçekleştirdi. Gebze Subaşı Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya katılımcı olarak yazar Kemal Okuyan ve TTB Merkez Komite üyesi Doktor Osman Öztürk konuşmacı olarak katıldı.

Formda ilk olarak Eğitim-Sen Gebze Şube Başkanı Güngör İrdem bir konuşma yaptı. Yarını birlikte kurmak için bir araya geldiklerini ifade eden İrdem, “Türkiye’nin her yerinde haziran direnişi ile birlikte yeni bir umut oluştu. Gebze’de de sokakları, meydanları ve parkları sahiplendik. Sokaklarda yürüdük eylem alanı olarak biçimlendirdik. Bu büyük eylem ve direniş örgütlü bir şekilde yaşamı biçimlendirerek başka bir yaşamın mümkün olduğunu gösterdi” dedi. Güngör İrdem’in konuşmasının ardından ilk olarak yazar Kemal Okuyan konuştu. Birleşik haziran hareketinin üzerinden bir yıl geçtiğini ifade eden Kemal Okuyan, “İnsanlığı köleleştiren bu düzen yolun sonuna geldi. Haziran hareketi örgütsüz insanların hareketi idi. Bu hareket toplumsal bir harekettir. Birleşik haziran hareketi toplumsal bir enerji kurmak için gerçekleştiriliyor” diye konuştu.

“AKP’NİN PROJESİ BİTTİ”

 

Daha sonra TTB Merkez Komite üyesi Doktor Osman Öztürk ise yaptığı konuşmada, “Berkin’in annesi ve babası için umut ışığı olmuş isek çok doğru bir yoldayız. Haziran isyanından sonra ortaya çıkan fikirlerin birleştiği bir hareket haziran hareketi. AKP 11 yıldır önlerinde engel yoktu. Haziran isyanıyla AKP projesi bitti. Yani toplumsal rızaya dayanarak dinci muhafazakar bir toplum oluşturma projesi bitirdi. Toplumsal muhalefeti birleştirdi. Bu halktan bir şey olmaz diyorlardı. Yüzde 90 örgütsüz olan milyonlarca insan sokağa döküldü. Amacımızı ilan ettik. Gericiliği ve faşizmi yeneceğiz. Formlarda toplanıyoruz, meclislerimizi kuruyoruz” dedi.