Bir gün değil, her gün hatırlanmalılar

  • 2014-12-06 10:05:15 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Bir gün değil, her gün hatırlanmalılar

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, engellilerin sadece yılın bir günü değil, her günü hatırlanması ve sorunlarının çözümü konusunda yardımcı olunması gerektiğini söyledi.

Çeşitli dönemlerde engellilerle bir araya gelerek sorunlarını çözmeye çalışan Milletvekili Kaplan, Engelliler Haftası dolayısıyla da İzmit, Gebze ve Çayırova’da engelli dernekleri ve aileleriyle birebir görüştü, hem onların sorunlarını yerinde dinledi hem de karşılaştıkları güçlükleri yerinde çözmek için ilgili birimlerle görüşmeler yaptı.

İlk olarak İzmit’te Altı Nokta Körler Derneği’ni ziyaret eden Kaplan, daha sonra ise Gebze Engelliler Derneği yönetim kurulu ile toplantı yaptı. Dernek Başkanı Zühtü Conkara, karşılaştıkları güçlükleri ve yaşadıkları sorunları Milletvekili Kaplan’a aktarırken, özellikle sosyal hizmetler uzmanlarının muhtaç ailelerin evlerine incelemek için geldiklerinde buzdolabının içine baktıklarını ve bu durumun onur kırıcı olduğunu anlattı.

Dernek Başkanı Zühtü Conkara ile birlikte Gebze Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne giden Milletvekili Kaplan, bu konularla ilgili yetkililerden bilgi alarak, sosyal hizmetler yetkililerinin daha dikkatli davranması noktasında bilgi aldı.

Çayırova’da engelli aileleri ziyaret eden ve onların sorunlarını dinleyen Kaplan, “Sadece bir gün hatırlanmaktan rahatsızlık duyuyorlar. Sorunlarına kalıcı çözüm bulunmasını, toplumun bir bireyi olarak değerlendirilmeyi bekliyorlar. Bu bir devlet politikası olmalı. Türkiye’de 10 milyona yakın engelli var. Ülke ve devlet olarak daha fazla değer vermek, yaşam olanaklarını iyileştirmeliyiz” dedi.

 

Engellilerin engelleri kaldırılmalı

 

Günlük yaşamda engellilerin büyük güçlükler çektiklerini kaydeden Kaplan, “Ulaşım hizmetlerinde, yollarda, kaldırımlarda, kamuya açık merdivenler ve asansörlerde engelliler zorluk çekiyorlar. Özellikle istihdam sorunları açısından, kamu alanındaki engelli istihdamı bile çok eksik durumda. Hayatımızın her alanında engellilere yönelik bir empati yapmak ve sorunlarını çözmek noktasında üstümüze düşeni yapmalıyız” diye konuştu.