CHP'li Kaplan, Bonzai timinin başında

  • 2014-12-04 12:39:09 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
CHP'li Kaplan, Bonzai timinin başında

Son günlerde bonzai kullanan gençlerin yaşamını yitirmesiyle gündeme gelen uyuşturucu ve madde bağımlılığı sorunu ile sorunun çözümü konusunda kapsamlı bir araştırma yapmak üzere, CHP Kocaeli Milletvekili Dr. Mehmet Hilal Kaplan’ın başkanlığında bir çalışma grubu oluşturuldu.

CHP Grubunun oluşturduğu madde bağımlığı çalışma grubunun ilk icraatı Kaplan’ın başkanlığından Ankara AMATEM’i ziyaret oldu. CHP Milletvekilleri Candan Yüceer, Engin Özkoç, Ali Özgündüz ve Yıldıray Sapan ile beraber Ankara AMATEM Merkezini ziyarette bulunan heyet, hastane yönetiminden bilgiler aldı.

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı olan AMATEM’i yerinde inceleyen CHP heyeti hastalardan da bilgiler aldı.

Türkiye’de 17-18 AMATEM merkezinin olduğunu söyleyen hastane yönetimi bunların 12-13 tanesinin aktif bir şekilde hizmet verdiğini belirtti. Madde bağımlıları için son durağın AMATEM olduğunu belirten uzmanlar, buraya gelmeden önce birçok alanda madde bağımlılığıyla mücadele edilmesi gerekmektedir. Tedaviden sonra hastanemizden çıkan bağımlının yaşam alanın da değiştirilmesi gerektiğini, sosyal hizmet uzmanlarının ilkokullarda da görev yapmasının önleyici olacağını, sentetik uyuşturucu maddesi olan ‘’bonzai’’ isminin bir marka olduğunu, bununda basında zikredilmemesine özen gösterdiklerini belirttiler.

Madde bağımlılığının 9 yaşına kadar düştüğünü, 1 liraya bile bonzai gibi maddelerin sokaklarda rahatlıkla buluna bilindiği ve bunun ölümleri arttırdığı gerçeğine dikkat çekildi.

Ulusal Uyuşturucu Raporunun polisler tarafından hazırlanmasının bilimsellikten uzak olduğunu vurgulayan AMATEMyetkilileri, kullanıcı ve satıcıların cezalandırılma noktasında birbirinden ayırt edilmesinin önemine değindi.

 

CHP heyetinin madde bağımlılığı ile ilgili gösterdiği hassasiyetten memnuniyet duyduklarını ifade eden Ankara AMATEM yetkilileri fiziki ve ekonomik sıkıntılarının çözümü noktasında adımların atılmasının gerekliliğine vurgu yaptı.