Ben sustum ama sen de, sizler de sustunuz!

  • 2014-11-23 08:55:25 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Ben sustum ama sen de, sizler de sustunuz!

Gebze’nin kültür sanatta etkin sivil toplum örgütü Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Yayıncılık ve Üretim Kooperatifi – BİLKAR; kadına yönelik şiddeti toplumun tüm kesimlerini içine alarak sorguladığı Kadinsan’ı bu sefer Eğitim-Sen Gebze Şubesi’nin ev sahipliğinde sahneledi. Eğitim-Sen Gebze Şubesi Kadın Sekretere Eylem Bahadır’ın başkanlığını yaptığı Eğitim-Sen Gebze Kadın Meclisi tarafından düzenlenen organizasyon, Meclis’in 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Dayanışma ve Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleşti. Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde tekrar sahnelenen oyunu CHP, ÖDP, EMEP Gebze İlçe Örgütleri’nin başkan ve yöneticileri, Çelik-İş Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç, Özel Seymen Koleji Darıca Yerleşkesi Genel Müdürü Murat Kaya ile birlikte Eğitim-Sen Gebze Şubesi’nin eski başkanları da izledi. Eğitim-Sen Gebze Şube Başkanı Güngör İrdem’in kısa bir selamlama konuşmasının ardından Eylem Bahadır söz alıp 25 Kasım’a dair bir konuşma yaptı. 25 Kasım akşamı Gebze’de Gebze Kadın Meclisi tarafından gerçekleşecek yürüyüş ve basın açıklaması için davette bulundu.

 

BİLKAR Tiyatro Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Abbas Kırçıl’ın yönetmenliğini üstlendiği oyunun metni Dario Fo’nun eserlerinden ilhamla, Halil Yeni ve Hülya Meletli’nin katkıları ile derlendi. Oyunda rolleri Derya Ağdaş (Bu kadın), Emek Nalbant (Diğer kadın) ve İlkay Haldız (Öteki kadın) paylaştı.

 

Ülkemizde kadına yönelik şiddeti tüm boyutları ile teşhir edip bu konuda toplumun istisnasız tüm kesimlerini sorgulayan çeşitli pasajlardan oyun bir sahnesinde sadece dar gelirli veya düşük tahsilli kadınların değil yüksek tahsilli, orta veya üst gelir mensubu kadınların da şiddete uğradığını teşhir ediyor.

 

Asıl utanması gerekenin şiddeti uygulayanlar olması gerekirken, kadının polis bir başkasının şikayeti üzerine kapıya geldiğinde nefes bile almadan odanın bir köşesine nasıl sindiğini aktarırken gerek toplumun gerekse toplumun parçası olan polisin; “Tek dayak yiyen sen misin?”, “Bu gibi meseleler için yuvanı yıkma”, “Her ailede olur böyle şeyler”, “Karı koca arasına girilmez”, “Aile içi meseleler bunlar” gibi birçok cinayete zemin olan yaklaşımını teşhir ediyor.

 

Slayt gösterisi eşliğinde görsel takviyenin de yer aldığı oyunda tecavüze uğrayan kızı H.İ’nin tecavüz zanlısı tutuksuz yargılanmak için serbest bırakılınca kızı için sosyal medya üzerinden adalet çağrısında bulunun babanın mücadelesi de yerini buldu. Sadece Güneydoğu’da değil ülke genelinde yaşandığı öne sürülen çocuk gelinlerin dramı da oyunun içinde var:

 

BEN SUSTUM…

 

“Ben sokakta dokuz taş oynuyordum. Eve kalabalık bir grup geldi. Eve çağrıldım ama aklım oyunda, dokuzuncu taştaydı. Kapıda birçok ayakkabı vardı ama en güzeli benim kırmızı ayakkabımdı. Anneme iyi ki aldırmışım. Sonra eşikte beklenmem söylendi. Kulak kabartım. ‘15’inde kız ya elde ya yerde olmalı’ dedi biri, ‘Tabi tabi tabi’ dedi diğerleri. 3 çocuğa teşvik olduğunu söyledi biri, teşvik de neydi ki.  ‘Evet evet evet’ dedi diğerleri. ‘Allah başımızdan eksik etmesin bizi yönetenleri’ dedi biri, ‘Amin amin amin’ dedi diğerleri. Ertesi gün annem beni okula göndermedi, kapandı sandım. İkinci gün de göndermedi, ‘Öğretmen hastadır’ dedim. Üçüncü günde göndermeyince bir daha gönderilmeyeceğimi anladım. Sonra bir amca gösterdiler, ‘Senin kocan’ dediler. Birinci yıl hamile kaldım, taşıyamadım düşürdüm. İkinci yıl doğurdum, sarıp sevemeden öldü. Sonra şiddet başladı. ‘Yüzüme vurmayın, gizleyemiyorum’ dedim. Ailem, ‘Yerin kocanın yeri’ dedi. Ben sustum ama sen, sen, sen, sizler de sustunuz…

 

Kızım 15 yaşına geldi. Eve kalabalık birileri geldi. Kulak kabartım. ‘15’inde kız ya elde ya yerde olmalı’ dedi biri, ‘Tabi tabi tabi’ dedi diğerleri. 3 çocuğa teşvik olduğunu söyledi biri, ‘Evet, evet, evet’ dedi diğerleri, bu arada teşvik paraymış, öğrendim. ‘Allah başımızdan eksik etmesin bizi yönetenleri’ dedi biri, ‘Amin amin amin’ dedi diğerleri. Ben sustum ama sen, sen, sen de; sizler de sustunuz…