IŞİD'e katılmak için gittiler

  • 2014-11-11 09:06:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
IŞİD'e katılmak için gittiler

Suriye ve Irak'ta etkili olan, en son Ayn El Arap'ta ilerlemeye başlayan IŞID'e Kocaeli’den çok sayıda kişinin katıldığı öğrenildi. Örgütün, Kocaeli'ndeki çeşitli yollarla kandırdığı kişileri kurban bayramından iki gün sonra bir midibüsle Suriye'ye götürdüğü ortaya çıktı. Dilovası ve Gebze ilçeleri hattında IŞID için insan toplama işini "kesik kol” lakaplı bir kişinin organize ettiği belirtildi. Daha önce Gebze'de "dergah'' dedikleri bir binayı merkez olarak kullanan grubun, buranın deşifre olmasından sonra merkezlerini Kaynarca'ya taşıdığı ortaya çıktı. Merkezlerini hem örgüt evi hem de ibadethane olarak kullanan grubun rahat hareket ettiği ve "kesik kol" denilen kişinin yanında "Cemal” adlı birinin de taşımacı olarak görev yaptığı belirtildi. Grubun, çeşitli yöntemlerle kandırdığı özellikle genç yaştaki kişilere "kesik kol" önderliğinde siyasi, askeri ve psikolojik eğitim verdikten sonra Suriye'nin Rakka kentine götürdüğü ifade edildi.

İHBAR ÖZERİNE DURDURULDU

Alınan bilgiye göre kurban bayramından iki gün sonra Cemal adlı kişinin yönetimindeki bir midibüsle Gebze'den yola çıkıldı. Aynı fabrikada çalışan Y.S, M.Y.E, K.G. ve O.G'nin de içinde olduğu midibüs, araçta bulunan kişilerden birinin ailesinin ihbarı üzerine Kırşehir-Nevşehir arasında durduruldu. Kimlik kontrolünün ardından araçta bulunanların ifadeleri alındı. Ardından araçtakiler "reşit oldukları" gerekçesiyle serbest bırakıldı. Rakka'ya giden grup burada eğitime alındı. Bu arada Y.S ve K.G hemen hergün telefonla hem "kesik ko”la, hem de fabrikadan arkadaşları A.S ile konuşarak gelişmeleri anlattılar.

'ÖLMEYİN DİYE UĞRAŞIYORUZ'

 

Sivaslı olan Y.S ve K.G geçen hafta tekrar Türkiye'ye dönüp IŞID'e adam toplama işine girişti. Daha önce çalıştıkları fabrikayı ziyaret ederek A.S ile görüştüler. Y.S.'nin çevresindekilere orada her türlü eğitim verildiğini ve kendisinin de pilot eğitimi aldığını söylediği iddia edildi. Bu görüşmeden sonra işyerine polisin geldiği ve A.S ile konuştuğu fakat hakkında hiçbir işlem yapılmadığı öğrenildi. Bu arada polislerin A.S'ye "Biz sizin ölmemeniz için çalışıyoruz" dediği belirtildi. Bölge sakinleri, gidenlerin ağırlıklı olarak 25'li yaşlarda, işsiz gençlerden oluştuğunu, polisin hiçbir önlem alamadığını, 18 yaşın altında gidenlerin de olduğunu, fakat bazılarının sının geçerken yakalanıp geri yollandığını belirtti. Dilovası ve Gebze benzer olaylarla daha önce de gündeme gelmişti. Kentten toplam 5 kişi Suriye ve Irak'taki olaylarda hayatını kaybetmişti.