Madenleri devlet işletsin

  • 2014-11-11 09:04:33 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Madenleri devlet işletsin

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, kömür madenciliğinin devlet kuruluşlarınca yapılması ve hiçbir koşulda rödovans sözleşmesi yapılamamasını içeren bir kanun teklifi hazırladı.

Kaplan tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan ve Maden Kanunu’nda değişiklik öngören teklifin gerekçesinde, “Türkiye, iş kazalarında en kötü sicile sahip ülkelerin başında geliyor. Madencilik sektörünün temsilci sendikaları, maden kazalarında özelleştirmelerin başladığı 2002’den 2011’e oranla yüzde 40 arttığına dikkat çekmektedirler” denildi. Kaplan tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifi, Maden Kanunu’nda değişiklik içeriyor. Teklif, kömür madenciliği üretiminin devlet kuruluşlarınca yapılacağını ve bu kuruluşların hiçbir koşulda rödovans sözleşmesi yapamayacağını öngörüyor.

“DEVLET GÖREVİNİ YAPSIN”

 

Kaplan; ‘’Devletin, vatandaşlarının can ve mal güvenliğini koruma noktasında asli görevini yerine getirmesi birincil görevidir. Devlet adına gereken yükümlülükleri yerine getiren bu kanun maddesinin hayata geçirilmesi, her an ölüm riski taşıyan kömür madenlerindeki işçilerimiz için hayati önem taşımaktadır. Son yıllarda artan maden kazaları ve kaybettiğimiz canların toplumda ve bizlerde yarattığı derin acının yanı sıra madenci ailelerinde oluşan travmaların önüne geçmek, bu felaketlerin yaşattığı can kayıplarının önlenmesi için gerçekçi adımların atılması gerekmektedir. Devletin, vatandaşlarının can ve mal güvenliğini koruma noktasında asli görevini yerine getirmesi birincil görevidir. Devlet adına gereken yükümlülükleri yerine getiren bu kanun maddesinin hayata geçirilmesi, her an ölüm riski taşıyan kömür madenlerindeki işçilerimiz için hayati önem taşımaktadır” dedi.