Dilovası'ndaki kirlilik normalin üzerinde

  • 2014-11-07 10:54:23 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Dilovası'ndaki kirlilik normalin üzerinde

Dilovası’ndaki çevre kirliliği televizyon ekranlarına taşındı. Özel bir kanalda Dünyanın 1001 hali isimli programda, “Türkiye’de nerede yaşarsanız kanser olma oranınız diğer yerlere göre daha fazla artar?” sorusuna yanıt arandı. Programda kansere bağlı ölümler ve çevre kirliliği ile anılan Dilovası’na uzunca yer verildi.

DSÖ: 20’NİN ÜZERİ TEHLİKELİ, DİLOVASI:91.3

“Türkiye’de sanayiye bağlı hava kirliliği, insan düşünülmeden yapılan yatırımların en yoğun olduğu, Türkiye’nin sanayi başkenti Kocaeli’nde, Dilovası’nda insanlar kanser riski ile karşı karşıya” diyerek Dilovası’na ait verileri ekrana taşındı. Dilovası’ndaki hava kirliliğinin yıllara göre artışından bahsedildi. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre havadaki zararlı partiküllerin en fazla 20 birim olması gerektiğini de hatırlatan Çapa, Dilovası’nda bu oranın 2009 yılında 73.3, 2010 yılında 78.0, 2011 yılında 72.7 olduğunu belirtti. Geçtiğimiz yıl ise bu oran 91,3’e yükseldi.

ONUR HOCA: ÇÖZÜMÜ VAR AMA

 

Programın devamında ilçedeki çevre kirliliği ile ilgili araştırmalar yapan Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun görüşlerine de yer verildi. İlçedeki kanser görülme oranının yüzde 32,1 olduğunu ortaya koyan araştırmanın sahibi Hamzaoğlu programda, “DSÖ havada 20 değer tozu sınır olarak kabul ediyor. 2013’te Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Dilovası’ndaki ölçüm istasyonundan alınan oran 91,3. Bu 5 kata denk gelen bir kirlilik demek. Bunun çözümü var ancak maliyetli.