Kocaeli Emniyeti Gebze’ye yığınak yaptı

  • 2014-10-11 12:04:36 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Kocaeli Emniyeti Gebze’ye yığınak yaptı

Kobani eylemleri üzerine ilimizde yaşanan gelişmeler, Kocaeli Emniyeti’ni de teyakkuza geçirdi. Gebze’de çok sayıda örgüt üyesi gözaltına alındı. Kocaeli Emniyet Müdürü Levent Yarımel, “İzmit’te sorun yaşamıyoruz, emniyet personelimizin çoğunu Gebze bölgesine gönderdik” dedi.

IŞİD'in Kobani'ye saldırılarını protesto eylemleri sürerken, geçtiğimiz Perşembe gecesi Gebze’de faciayla sonuçlanabilecek bir eylem son anda önlenmişti. Gebze'de bir grup, 30 kadar araç lastiğini TEM otoyolunun Gebze Arapçeşme Mahallesi Kirazpınar geçişindeki köprüye getirerek, burada üzerlerine yağ ve benzin dökmüş, bununla birlikte kola ve bira şişelerinden 20 kadar molotof kokteyli de hazırlayıp, bunları TEM otoyoluna atmaya hazırlanırken grupla ilgili ihbar alan polis ve jandarma ekipleri, saat 24.00 sıralarında ortak operasyon düzenleyerek faciaya yol açabilecek eyleme hazırlanan 7 kişilik grubu etkisiz hale getirmişti. Bunun üzerine polis ve jandarma bölgede olası terör olaylarına karşı yoğun önlemler almıştı. Dün gece emniyet güçleri Gebze’de Arapçeşme Kirazpınar Mahallesi’nde bir operasyon daha yaparak eylem hazırlığında olan 4 kişiyi daha etkisiz hale getirdi.

YARIMEL, “İZMİT’TE SORUN YOK”

Kocaeli Emniyet Müdürü Levent Yarımel, gazetemize yaptığı verdiği bilgilerde Kocaeli’nin doğusu olarak nitelendirilen İzmit bölgesi’nde sorun yaşamadıklarını anlatarak, “İzmit Bölgesi’nde yürüyüş yolu güzergahında eylem ve basın açıklaması yapan, 100 ile 150 kişi arasında bir topluluk var. Zaten bilinen kişileri takip etmekte zorlanmıyoruz. Kocaeli  Üniversitesi’nde 50 kişi kadar bir öğrenci grubu var. Üniversitemizde çıkması ihtimal olaylara karşı takibimizi sürdürüyoruz” dedi.

KOCAELİ EMNİYETİ GEBZE’YE

Yarımel açıklamasının devamında, “İzmit Bölgesi’nde sorun yaşamasak da Gebze Bölgesi’nde operasyonlarımız sürüyor. 3 gün önce eylem hazırlığı yapmak isteyen 7 kişi gözaltına alınmıştı. Önceki akşam Gebze Arapçeşme ve Kirazpınar bölgesinde yapılan ev baskınlarında 4 kişi gözaltına alındı. Gebze, Dilovası, Körfez, Darıca, Çayırova gibi Kocaeli’nin batısındaki ilçelerimizde operasyonlarımız sürecek” dedi.

SİLAHLAR ELE GEÇİRİLDİ

Yarımel yasadışı örgüt üyelerine yapılan baskınlarda silahların ele geçirildiğini belirterek, “15 gün önce Gebze bölgesinde 2 MLKP üyesi emniyet güçlerimizin operasyonuyla yakalandı. Yakalanan kişilere 2 adet suikast ya da eyleme hazır silahlar ele geçirildi. Kobani eylemleriyle birlikte tırmanan şiddet olaylarıyla birlikte 3 gündür yapılan operasyonlarda yine silah, motolof bombası, yakılmaya hazır lastik ve benzeri çok sayıda malzeme ele geçirdik” dedi.

EMNİYET TAKVİYESİ YOK

 

Türkiye’de tüm emniyet birimlerinin yoğun bir şekilde çalıştığını belirten Yarımel, “Kobani eylemleri artık durma noktasında. Çevre illerimizden Güney Doğu’ya emniyet personellerinin sevk edildiğini biliyoruz. Fakat bizden takviye kuvvet istenmedi. Kocaeli Emniyeti kendi yağında kavruluyor. Kocaeli’nin batısında yapılan operasyonlarımıza İzmit bölgesinden personel takviyesi yapıyoruz. İnşallah şiddet olayları sona erer. Kocaeli Emniyeti olarak halkımızın refah ve sükuneti için çalışıyoruz” ifadelerinde bulunarak sözlerini tamamladı. Erhan ALTIPARMAK