Darıca maratona hazır

  • 2014-10-09 12:33:19 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Darıca maratona hazır

Darıca’da önümüzdeki pazar günü gerçekleşecek olan 4. Uluslar arası Yarı Maratonu’na dair tüm hazırlıklar tamamlandı. Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Darıca sahilindeki Hilal Kafe’de düzenlediği basın toplantısında bu yılki maratonda 16 ülkeden bin 300’ü aşkın elit sporcunun kayıt yaptırdığını belirtti. Daha önceki yarışmada olduğu gibi en son Berlin’deki yarı maratonda kırılan 58:22’lik dünya rekorunun Darıca’da daha da altına inilmesi durumunda 50 bin dolar ödül vereceklerini kaydeden Karabacak bununla birlikte Berlin’de parkurun düz olduğunu, Darıca’da parkurun engebeli olmasından ötürü rekorun kırılmasının hayli zor olacağını dile getirdi. Karabacak ayrıca iki konuda öneri getirdi. Maratonun bundan sonraki yılları için basına yönelik bir yarışma düzenlemeyi tasarladıklarını belirten Karabacak ne tür bir yarışma yapılacak olursa olsun Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti işbirliğinde yapılması önerisine sıcak yaklaştı. Körfez Geçiş Köprüsü’nün tamamlanmasının ardından Darıca Yarı Maratonu ile aynı gün bir Kocaeli Maratonu düzenlenmesini önerisini de ilk defa basın toplantısında dile getiren Karabacak, “İbrahim abi (Karaosmanoğlu) burada olsaydı ona da söylerdik” dedi. Karabacak uluslar arası geçerliliği olan yarı maratonunun henüz bronz kategorisinde olduğunu, önümüzdeki yıl gümüş daha sonraki yıllarda altın altın kategorisine ulaştırmayı amaçladıklarını söyledi. Başkan Karabacak soru üzerine kategori değerlendirmelerinin organizasyon kalitesi ve seyahat dahil tüm giderlerini karşılamak kaydıyla konuk ağırlamaktan geçtiğini, önümüzdeki sene aynı organizasyonu sponsorlar desteği ile tekrarlayıp maratonun kategorisini yükseltmeyi tasarladıklarını, altın kategorisinin ise çok daha ağır konukları ağır bütçeler ile ağırlamaktan erişilebilecek bir mertebe olduğunu dile getirdi.

 

Basın toplantısına Darıca Kaymakamı Ahmet Karaaslan, Kocaeli Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, Darıca İlçe Emniyet Müdürü Hasan Aydın ile birlikte bu yıl yarı maratonda ilk defa koşacak olan Kenyalı atlet Kennedy Kipyego da katıldı. Kipyego maratona menajeri Arve Bergan’ın tavsiyesi ile katıldığını belirtip tercüme aracılığı ile yanıtladığı soruda Darıca’daki pistte dünya rekorunun kırılıp kırılamayacağına dair değerlendirmede bulunmasının, pisti tanımadığından ötürü mümkün olmadığını kaydetti.

 

Görev süresi bugün (10 Ekim Cuma) dolacak olan Darıca Kaymakamı Ahmet Karaaslan ilçede uluslar arası bir etkinliğin düzenlenmesinden büyük mutluluk duyduğunu, önümüzdeki pazar günü de ilçede olacağından esasla maratonu takip edeceğini kaydetti. İlçe Emniyet Müdürü Hasan Aydın da yarı maratonun uluslar arası statüye sahip olmasından ötürü kurumlarının yanı sıra İl Emniyet Müdürlüğü’nün de ayrı bir emniyet ve özen gösterdiğini, il dışından gelecek takviyeler ile birlikte güvenlik önlemlerinin olağanüstü boyutta olacağını dile getirdi. Toplantıya sonunda katılan Muzaffer Çintimar ise şahsı ve ekibiyle birlikte yarı maratona her tür desteği vereceğini kaydetti. Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak da Muzaffer Çintimar ile birlikte abisi, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar’ın atletizm hocalığı yaptığı yıllardan öğrencileri olduğunu; Çintimar kardeşlerin bugünkü makamlarından onur duyduğunu belirtip her iki ismin de yarı olimpiyata katılım göstererek kendilerini onurlandıracağını kaydetti.

 

Karabacak ayrıca katılımın her geçen yıl daha da arttığı yarı olimpiyatın Darıca’nın tanıtımına büyük katkısı olduğunu; dördüncüsünü düzenledikleri yarı maraton ile birlikte son yıllarda 57’nci Balkan Kros Şampiyonası, Türkiye Kros Şampiyonası, Avrupa Açık Deniz Yüzme Şampiyonası’na da ev sahipliği yapan Darıca’nın spor ilçesi halini aldığını belirtip, “Bu yıl dördüncüsü düzenleyeceğimiz yarı maraton da sadece Darıca ile sınırlı kalmayan, Kocaeli’ne ve ülkemize malolan bir yarışmadır” dedi. Avrasya’dan iki hafta önce düzenlenen yarı maratonun, Avrasya öncesi önemli bir idman alanı olduğunu da kaydeden Karabacak teknik bilgilendirmede de bulundu. 5 kilometre aralıklar ile su istasyonları dahil olmak üzere her tür ayrıntının düşünüldüğünü kaydetti.