“Bizim Sokağın Çocukları” ödülü Friterm’e

  • 2014-09-27 09:49:02 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
“Bizim Sokağın Çocukları” ödülü Friterm’e

Friterm “Bizim Sokağın Çocukları” (Organize Sanayi Bölgelerinde Sokak Hayvanları için Sosyal Sorumluluk Projesi ) Kobi kategorisin de  Etkililik Ödülü sahibi oldu.

Friterm,Avrupa Birliğinin finansman desteğinde, TİSK’in liderliğinde yürütülen “Herkes için Kurumsal Sosyal Sorumluk (KSS) projesi” kapsamında; “belirli bir toplumsal soruna ve/veya dezavantajlı gruba yönelik etkili bir çözüm getiren, olumlu bir sosyal/çevresel veya ekonomik etkisi olan” projeye  verilen  Etkililik Ödülüne sahip oldu.

Firma adına ödül,Yönetim Kurulu Başkanı Metin Duruk, projenin  paydaşları Deri OSB Bölge  Müdürü Ekrem Bayram ve Makine İhtisas OSB Bölge Müdürü Yaşar Yalamanoğlu tarafından alındı.

Projenin amacı; organize sanayi bölgelerinde, Sahipsiz-Kontrolsüz-Evcil Sokak hayvanlarının OSB’ler tarafından koruma altına alınarak, Sahipli-Kontrollü-Evcil hayvanlar haline getirilmesi, insanlar için güvenli çevrenin ve birlikte yaşama şartlarının sağlanması ve uygulamayı sürdürerek tüm OSB’ler için model oluşturulup yaygınlaştırılmasıdır. İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi ve Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi bir pilot ve hayvan hakları uygulama modeli niteliğindedir. Proje 2009 yılında İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesinde, 2011’de Makine İhtisas Organize Sanayi (Dilovası) Bölgesinde uygulamaya başlandı.

Kurumsal sosyal sorumluluk bilinci ile uygulamaya geçilen bu projede;

Sahipsiz-Kontrolsüz-Evcil Sokak hayvanları kontrol altına alınarak, Sahipli- Kontrollü-Evcil hayvanlar olarak sokaklarda yaşama şartları sağlandı.

Bu kapsamda;

·      Beslenme, sağlık sorunları çözüldü,

·      Bağlı Belediyeler ile işbirliği yapılarak, kuduz aşılarını yaptırıldı, Bağlı Belediyeler ile işbirliği yapılarak, bölgelerdeki tüm hayvanlar kısırlaştırıldı ve nüfus kontrolü sağlandı.

·      Hayvanlar korunarak, bölge çalışanları için İSG (İş Sağlığı ve Güvenliği) yönünden güvenli çevre oluşturuldu.

Böylece Organize Sanayi Bölgelerinde sokak hayvanları sorunu, biyoetik alana çekilerek, biyolojik yaşamın ekonomik olarak değil, ahlaki olarak sorgulanması sağlandı.

Projenin Hedefi, yakın bir gelecekte Türkiye boyutunda bütün Organize Sanayi Bölgelerinde bu uygulamanın gerçekleşmesini sağlamaktır.