IŞİD'e göz yumuluyor!

  • 2014-09-27 08:00:32 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
IŞİD'e göz yumuluyor!

CHP Kocaeli Milletvekili Dr. Mehmet Hilal Kaplan, son dönemlerde Irak ve Suriye’de gerçekleştirdiği terör eylemleriyle bilinen Irak Şam İslam Devleti’ni, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Kaplan, birçok ülkeden katılımların olduğu bu terör örgütüne ne yazıkki ülkemizden de çokyoğun katılımların yaşandığı uluslararası raporlarda da belirtildiğini,özellikle milletvekilliğini yaptığım Kocaeli’nin Gebze, Dilovası ve Çayırova başta olmak üzere birçok ilçemizden de bu örgüte katılımların olduğunu belirtti.

Kocaeli den IŞİD’e yapılan yoğun katılımların American Newsweek dergisine bile konu olduğunu vurgulayan Kaplan, İçişleri Bakanlığının bu konuda neden bir şey yapmadığını sordu.

Kaplan, İçişleri Bakanın cevaplaması için verdiği soru önergesinde Ala’nın cevaplaması için şu soruları yöneltti;

1-      Yaptığı terör eylemleriyle gündemden düşmeyen IŞİD’e,Türkiye’den katılımların bu derece yoğun olması ve diğer ülkelerden katılımcıların ülkemiz sınırlarından geçerek örgüte katılması, güvenlik güçlerinin bilinçli olarak göz yummasından mı yoksa müdahale noktasında herhangi bir yasal durumun söz konusu olmamasından mı kaynaklıdır?

2-      Kocaeli’nin bazı ilçelerinde IŞİD’e katılanların aylarca eğitimden geçtikleri ve bu evlerin istihbarat tarafından biliniyor olmasına rağmen bir önlem alınmamasını neye bağlıyorsunuz?

3-      IŞİD’e katılanlara eğitimi verenlerin Çeçen,Rus, Bosnalı ve diğer Avrupa ülkelerinden olması, bunu islam adına yapmış olmaları dini eğitim olarak ifade etmelerini nasıl açıklıyorsunuz?

4-      Şu ana kadar ülkemizden IŞİD’e katılan Türk vatandaşlarımızın sayısı kaçtır? Bunun İllere göre dağılımını tespit etmek mümkünmüdür?

5-      IŞİD’e karşı Hükümetin yada Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yasal bir şey yapmaması IŞİD’i terör örgütü olarak kabul etmemesiyle ilgisi varmıdır? Sayın Cumhurbaşkanımızın Birleşmiş Milletlerde IŞİD’i terör örgütü ilan etmesinden sonra hükümetin bir tavır değişikliği olacakmıdır?