Türkiye kalıp sektörüne önem vermek zorunda

  • 2014-09-25 01:27:56 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Türkiye kalıp sektörüne önem vermek zorunda

Otomotiv ana ve yan sanayi temsilcilerini bir araya getiren 4. Ulusal Kalıpçılık Semineri’nde, Türkiye’nin dünya ve Avrupa’daki yeri konuşuldu. Sektörün sorunlarının da masaya yatırıldığı seminerde, teknolojik yeniliklere açık üretim modelleri geliştirilmesine rekabetçi fiyat için sektöre devlet desteği verilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

                Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği’nce (UKUB) bu yıl düzenlenen 4’ncüsü düzenlenen Ulusal Kalıp Semineri,  otomotiv ana sanayi temsilcileri ile tedarikçilerini biraya getirdi. Çayırova Şekerpınar’daki TOSB Otomotiv Yan Sanayicileri Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (TOSB) Workinn Hotel’de yapılan seminere ilgi çok yüksek oldu.

                Kalıpçılık sektörünün genel durumunun ele alındığı toplantının açılış konuşmasını yapan UKUB Başkanı Şamil Özoğul, Kalıpçılar Vadisi projesi başta olmak üzere yaptıkları çalışmaları aktarırken, sektörün içinde bulunduğu durumu gözler önüne serdi.

                UKUB Başkanı Şamil Özoğul 4 yıl önce OSD Genel Sekreteri Prof. Dr. Ercan Tezel’in liderliğinde, OSD-TAYSAD ve UKUB üyelerinin katılımıyla “Kalıp Tedarikinde Yurtdışına Bağımlılığın Azaltılması” başlığı altında geniş kapsamlı bir SWOT çalışması yapıldığını hatırlatarak, “Bu çalışma esnasında UKUB olarak sürekli şunu vurguladık. Kalıpçılar olarak bizlerin bilgi ve tecrübe eksikleri olabilir. Ama önemli küresel markalara doğrudan kalıp ihraç eden birçok kalıpçımız da vardır. Buna rağmen maalesef bu kalıpçılarımız dahi iç piyasadan yeterli kalıp siparişi alamamaktadır” dedi. Bunun sebebinin sektörler arası iletişim eksikliği olduğu düşüncesiyle OSD-TAYSAD-UKUB ortak değerlendirme heyetini oluşturduklarını ve birlikte kalıpçılarımızı ziyaret ederek detaylı değerlendirmeler yaparak bir rapor yayınladıklarını belirten Özoğul, “Bu raporun yayınlanmasının üzerinden 4 yıl geçti. Bu süre içinde faaliyetlerimize finansman sağlamak amacıyla UKUB İktisadi İşletmesini kurduk ve faaliyete geçirdik. UKUB Eğitim Merkezi UKEM’i kurduk. Tersine Mühendislik Birimi, Analiz-Simülasyon ve Optimizasyon Birimi, Metroloji Birimi gibi alt birimlerini kurduk ve faaliyete geçirdik. Yalova’da, Kalıp İmalatı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluş çalışmaları devam etmektedir. Yani biz kalıpçılar olarak ödevlerimizi yerine getirdik, getirmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

                Kalıp sektörünün Türkiye’deki üretim tedarik zincirine oldukça geç eklenen halka olduğunu söyleyen Başkan Özoğul, “Türk sanayisinin ihtiyacı olan kalıpları elimizden geldiğince tedarik etmeye çalışıyoruz. Bu anlamda yapılan olumlu, olumsuz tüm eleştirileri de değerlendirerek kendimize yeni görevler çıkarıyoruz” dedi.

 

            Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ercan Tezer’de konuşmasında önce otomotiv sektörünün mevcut durumunu değerlendirdi. Tezer, daha sonra da kalıp sektörüne ilişkin görüşlerini anlattı. Kalıp sanayiinin otomotiv sektörü için çok önemli gördüklerini belirten Tezer, Kalıbın yerel işletmelerden sağlanmasının Türk sanayisi için çok önem taşıdığını belirterek, “Sadece döviz açısından değil sürdürülebilirlik açısından da bu gereklidir. İthal kalıbın tedariki, tamiri ve yenilenmesi çok zor” diye konuştu. Sektörden sac kalıplarla ilgili ciddi beklentileri olduğunu da vurgulayan Tezer, “Kalıpçılıkta geleneksel teknoloji artık yetmiyor. Artık sacı ve kalıbı şekillendirmeyle ilgili teknolojimizi güncellemeliyiz. Bünyemizdeki ar-ge merkezi teknolojik yenilenme için hazır bekliyor. Hazır değillerse hep birlikte zorlayacağız” dedi.

 

                TAYSAD Başkanı Mehmet Dudaroğlu’da konuşmasında kalıpçıların, üyeleri için tedarik zincirinde çok önemli yer tuttuğunu söyledi. Özellikle iyileştirme sürecinde kalıpçılığın çok önemli yer tuttuğunu vurgulayan Dudaroğlu, “Türkiye kalıpçılık konusunda marka olmak zorundadır. Eğer ilk 10 ekonomi arasına girmek istiyorsak bunu yapmalıyız. UKUB’un yaptığı çalışmaların çok anlamlı olduğunu düşünüyoruz. UKUB’un çalışmalarını bizlerde bir yerlere taşımamız lazım. Sektörün başarılarını ve sorunlarını, UKUB’un çalışmalarını daha ileri duyurmalıyız” dedi.

 

                Dudaroğlu kalıpçıların müşterilerimize öz güven aşıladığını ve kendilerini iyi hissetmelerini sağladığını belirterek, Dünyada kalıp sektörünün yüzde 70 oranında otomotiv sektörüne çalışıyor. Bizde ise oran sadece yüzde 30’dur. Bunu durumu el birliğiyle dünya ölçeğine taşımak zorundayız. Yenilikle, sağlam mallar ile ve de rekabetçi fiyatlarla bunu sağlamak zorundayız. Bu konuda devlet desteği çok önemlidir. Bunu alabilecek miyiz? Almalıyız. Birde Türkiye’nin Sanayi stratejisinde kalıpçılık yer almalıdır” dedi.

                Seminerde Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Koç UKUB’un çalışmalarını slayt eşliğinde anlattı.  IPT Fraunhofer Üretim Teknikleri Enstitüsü Mühendislik Bölüm Başkanı Dr. Olaf Dambon, BOSCH Türkiye Temsilcisi Steven Young, BSV Ev Aletleri A.Ş Hakan Erkovan, Bayraktar Holding Y.K Başkan Vekili Ahmet Bayraktar, TOFAŞ Kalite Müdürü Can Okatan ve Ford Otosan Takım Kalıp Müdürü Burak Gürler sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundular.