Eğitimciler uyardı; Aklını başına al!

  • 2014-09-24 02:29:32 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Eğitimciler uyardı; Aklını başına al!

Hükümetin eğitim üzerindeki uygulamaları ve okul müdürlerini görevlerinden tasfiyesi eğitim iş kolunda üç sendikanın üyelerini sokağa döktü. Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş üyesi eğitimciler hükümete, “Aklını başına al” dedi!

 Okul müdürlerinin görevden alınması ve eğitimdeki sorunlar nedeniyle bir gün iş bırakma kararı alan eğitim iş kolunda üç sendikanın üyesi öğretmenler, Gebze’de sokaklara döküldü. Türk Eğiti-Sen Kocaeli 2 No’lu (Gebze) Şube ve Eğitim-Sen Gebze Şubesi ile Eğitim-İş Gebze Temsilciliği’ne üye eğitimciler yürüyüş ve basın açıklamaları esnasında hükümeti sert bir dille uyardı. Günün ilk eyleminde Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş üyeleri eski öğretmen evinin önünde toplanarak Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü, birbirinden bağımsız basın açıklamalarında bulundu. Yürüyüş ve basın açıklamasına Gebze’deki diğer sendika şubelerinin başkanları da destek verdi.

“ROTASYON KEYFİ BİR UYGULAMADIR”

Eğitim-İş Sendikası Gebze Temsilciği Başkanı Bülent Metin bu yıl hayata geçirilen TEOG sınavının bir kaos yaratığını ifade etti. Metin, “ Okullar açılalı neredeyse iki hafta oldu. Ancak hala eğitime başlamayan binlerce gencimiz bulunuyor. Tercihleri dışında ulaşım imkanı bulunmayan okullara yerleştirilen gençlerimiz büyük bir endişe içinde kendilerini yer aramaktadır. Bu durum kabul edilebilir bir durum değildir. Hükümet torbadan öğretmenleri yerinden düzeninden edecek bir yasa daha çıkarmış ve öğretmene rotasyon uygulayacağını söylemektedir. Hükümetin görevi çalışanların huzursuzluğu ve mutsuzluğu üzerine yasalar yapmak değildir. Onların daha istekli ve şevkli çalışmaya yönlendirecek yasalar yapmaktır. Rotasyon ihtiyaç değil tamamen keyfi bir uygulamadır” dedi.

 OKULLARI HALLAÇ PAMUĞU

GİBİ DAĞITTILAR

Türk Eğitim Sen Kocaeli 2 Nolu Şube Başkanı Mustafa Kılıç ise okullarda yöneticilerin birer birer birer tasfiye edildiğini belirterek şunları söyledi: “ Canlarını dişlerine takarak okulunu zirveye taşıyan okul müdürleri sırf siyasi iktidarın kapı kulu olmadıkları ve Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) yetkileri istemediği için görevlerine son verildi. Onların yerine masa başı ilişkileri, akrabalık, dostluk, yandaş sendika ve siyaset ilişkileri güçlü olanlar görevlendiriliyor.  MEB yasası ve akabinde çıkarılan yönetici atama yönetmeliği ile okulları hallaç pamuğu gibi dağıttılar. Görev süresi uzatılacak müdürleri kendilerine biat edenlerden, ideolojik ve siyasi duruşu iktidara yakın olanlardan seçtiler. Birde malum bir sendika var, sizler onu biliyorsunuz. O sendikayla AKP teşkilatları istediği okul müdürlerinin listelerini hazırladı. Bu sipariş listeler İlçe Milli Eğitim Müdürleri’nin, komisyon üyesi şube müdürlerinin önüne sunuldu. İşte böylesine ahlaksız, böylesine arsız ve rezil bir dönem yaşıyoruz.”

Eylemlerinin bir uyarı olduğunu kaydeden Kılıç, “ Bu ülkeyi yönetenler aklını başına almalıdırlar. Aksi halde bu eylemlerimiz son olmayacak. En kısa zamanda taleplerimize cevap bekliyoruz. Alacağımız cevap eylemlerimizi şekillendirecektir” şeklinde konuştu.

“ÇOCUKLARIMIZI İDEOLOJİK

HEDEFLERE KURBAN ETMEYECEĞİZ”

Eğitim Sen Gebze Şubesi ise ayrı bir yürüyüş gerçekleştirdi. Eğitim Sen üyeleri trafo meydanında toplanarak Gebze Kent Meydanı’na kadar yürüdü. Eyleme CHP Gebze İlçe Başkanı Sedat Tatar, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Orhan ve CHP’li meclis üyeleri ile BMİS Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın ve yönetimi de destek verdi. Kent Meydanı’ndaki basın açıklamasını Eğitim Sen Gebze Şube Başkanı Güngör İrdem okudu. MEB’nin son çıkarmış olduğu yasaları eleştiren İrdem şunları söyledi: “ Siyasi iktidar ve Milli Eğitim Bakanlığı(MEB)şunu çok iyi bilmelidir ki eğitim ve bilim emekçileri olarak eğitim üzerinden oynanmak istenen oyunun ve boyunlarımıza geçirilmek istenen zincirin farkındayız. Eğitim ve bilim emekçileri olarak ne kendimiz ne de çocuklarımızın siyasi iktidarın siyasi ve ideolojik hedeflerine kurban edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Siyasi iktidarın eğitimi ve toplumu kendi çıkarları doğrultusunda “tek tip” leştirme yönündeki girişim ve uygulamalarına bütün gücümüzle karşı duracağız.”

 

Yapılan açıklamalar sonrasında gruplar olaysız bir şekilde dağıldı.