Cemevleri ibadethane sayılmalı

  • 2014-09-14 03:06:41 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Cemevleri ibadethane sayılmalı

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, cemevlerinin ibadethane yeri sayılması ve kamu imkanlarından yararlanması gerektiğini söyledi.

Cem Vakfı’na bağlı Cemevi yöneticilerinin Gebze’de yapmış olduğu toplantıya katılan Milletvekili Kaplan, önemli açıklamalarda bulundu.

Toplantıda Cemevi yöneticilerinin sorunlarını dinleyen Milletvekili Kaplan, ön plana çıkan ‘Cemevlerinin de ibadethane sayılması’ konusunda, “Alevilerin kendi ibadet yerleri olan cemevlerinin yasal statülerinin olmaması nedeniyle inanç ve ibadetlerini yaşamaları konusunda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında ‘’Her Türk vatandaşının bu Anayasadaki temel hak ve hürriyetlerden eşitlik ve sosyal adalet gereklerince yararlanarak milli kültür, medeniyet ve hukuk düzeni içinde onurlu bir hayat sürdürme ve maddi ve manevi varlığını bu yönde geliştirme hak ve yetkisine doğuştan sahip olduğu’’ belirtilmiştir. Ancak ülkemizde Anayasal güvence altında olan din ve inanç özgürlüğü, uygulamada birçok aksaklıkla karşılaşmaktadır. Özellikle ülkemizdeki Alevi vatandaşlarımızın kendi ibadet yerleri olan cemevlerinin yasal bir statüsünün olmaması nedeniyle inanç ve ibadetlerini yaşamaları konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Bu nedenle,  inanç sahipleri açısından zaten ibadethane olan cemevlerinin yasal güvenceye bağlanması bir zorunluluktur” dedi.

Geçtiğimiz aylarda bu konuyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kanun teklifi de veren Milletvekili Kaplan ayrıca Cemevi yöneticilerine de kurumsallaşma ve birlik olma konusunda öneride bulundu.

 

Ev sahipliğini, Gebze’nin Hürriyet mahallesindeki Gebze Cemevi’nin yaptığı toplantıya Musa Abdal Cemevi, Tuzla Orhanlı Cemevi, Mudurnutepe Cemevi, Maltepe Gülsuyu Cemevi yöneticilerinin yanı sıra Cemevi Vakfı Genel Müdürü Ali Rıza Kaçan da katıldı. Gebze Cemevi Başkanı Teslim Yıldız, her ay düzenli olarak toplanarak değerlendirme yaptıklarını söyledi.