Büyükşehir Gebzespor’un arazisine göz dikti

  • 2014-09-02 07:33:34 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Büyükşehir Gebzespor’un arazisine göz dikti

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gebzespor’un otopark olarak işlettiği arsayı, “Benim” diye geri alıp otopark işletmeye başladı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gebzespor tarafından otopark olarak işletilen ve kulübe belediye meclisi kararı ile verilen yeri geri alarak yine otopark olarak işletmeye başladı. Gebze Belediye Meclisi’nin Mehmet Emin Akın’ın belediye başkanlığı döneminde 1991/4075 sayılı kararı ile Gebzespor’a devrettiği bin 584 metrekarelik arsa adeta zapt edilirken devralma işlemi gerçekleşir gerçekleşmez otopark Belde A.Ş tarafından işletilmeye başlandı.

Anılan yerde arsa tahsisi 1991 yılında hem Gebzespor hem de o dönemlerde Gebze’nin su temin ettiği İSKİ için yapıldı. Yer zaman içinde KBB İSU’nun oldu. Belediye meclisi kararında Gebzespor’a devredilen bölüm için herhangi bir şart koşulmadı ve kullanım hakkı ile birlikte şekli de Gebzespor’a bırakıldı. Birbirine bitişik iki arazi geçtiğimiz yıllardan itibaren Gebzespor Otoparkı olarak değerlendirilip kulübe önemli bir gelir sağlanmaya başladı. Takımı tepetaklak düşüşe geçen, kulübe kimsenin sahip çıkmadığı bir süreçte kulüp başkanlığına seçilen İlker Çakır’ın gerek takıma, gerekse kulübe ve kurumsallaşmaya yönelik çalışmaları gerek Gebze gerekse Kocaeli Büyükşehir Belediyeleri’nin desteğini almadan ve talep etmeden sürerken Büyükşehir Belediyesi’nin otopark arazisine üstelik bu dönem içinde gözünü dikmesi tepki konusu olmuştu.

Geçtiğimiz hafta Gebze’de konunun gündeme gelmesinin ardından 1 Eylül’de Başkanlar İbrahim Karaosmanoğlu ve İlker Çakır’ın bir araya geleceği toplantıda konunun ele alınması, meselenin Gebzespor camiası lehine sonuçlanması bekleniyordu. Ancak Karaosmanoğlu, Gebzespor gibi büyük bir camiayı temsil eden Başkan Çakır ile görüşme yapacağı günün sabahı kapıya zabıtayı, üstelik çevik kuvvet takviyesiyle birlikte dayadı. Sabahın erken saatlerinde gerçekleşen baskında zabıta ekibine KBB Gebze Zabıta Müdürü Ali Kemal Dural öncülük etti. Dural ile Gebzespor Başkanı İlker Çakır ve yöneticiler arasında zaman zaman gerginleşen diyaloglar gerçekleşirken Dural itirazların icra makamına yapılması gerektiğini, kendilerinin uygulama makamı olduğunu dile getirdi. Olayın duyulmasının ardından otopark etrafında yoğunlaşmaya başlayan Gebzespor taraftarı Başkan Çakır ve yönetimi tarafından sakinleştirilirken herhangi bir taşkınlığa başvurmamaları konusunda uyarıldı.Olay yerine Gebze İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Doğan ve Asayiş Büro Amiri Ozan Koç da geldi. Başkan Çakır, Doğan ve Koç’a meramını Gebze Belediye Meclisi’nin ilgili kararının tutanağını göstererek izah etmeye çalıştı.