Şenliklerde Balkan rüzgarı

  • 2014-08-21 07:45:08 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Şenliklerde Balkan rüzgarı

Darıca Belediyesinin düzenledi Şehirler ve Kültürler Kaynaşması Programında sahne Balkan Türkleri Derneğinindi. Protokolün yoğun ilgi gösterdiği geceye Darıca Kaymakamı Ahmet Karaaslan, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Bulgaristan Hak ve Özgürlük Partisi Millet Vekili Erdinç Hayrullah, Hak ve Özgürlük Partisi Sekreteri Saliha Emin, Bulgaristan Koşukavak Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, Ak Parti İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık, İlçe Emniyet Müdürü Hasan Aydoğan, Balkan Türkleri İstanbul Federasyonu Başkan Yardımcısı Rıfat Yakupoğlu, Darıca Balkan Türkleri Dernek Başkanı Hüseyin Ateş ve binlerce Balkan Türkü katıldı.

Bizler Sizin Parçanızız.

Gecede selamla konuşması yapan Bulgaristan Koşukavak Belediye Başkanı Sebihan Mehmet  “ Balkanlardan geldik Koşukavaktan çekildik Bulgaristandan geldik. Bulgaristanda kalan parçanızdan size kucak dolusu selamlar getirdik. Sizleri burada bir bütün halinde gördüğümüzde mutlu olduk. Bulgaristan zor günler geçiriyor. Bizlerin zor günlerinde yanımızda olan, çocuklarımızın hayalini gerçekleştiren onlara bir oyun parkı hediye eden Kardeş Başkanıma çok teşekkür ediyorum iyi ki varsınız. Bulgaristan’dan buralara ne zorluklarla geldiğinizi biliyorum ama sizlerin buralarda iş kurup birlik olduğunuzdan dolayı sizlerle gurur duyuyorum. Düzenlemiş olduğunuz Şehiler ve kültürler kaynaşması etkinliği ile pekiştirdiğiniz kardeşlik Bulgaristan’a kadar geldi. Bunda emeği geçen Başta Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’a ve ekibine teşekkür ediyorum.” Dedi. Ardında konuşan Hak ve Özgürlükler Partisi Millet Vekili Erdinç Hayrullah; böylesine güzel etkinlikte aranızda olmaktan gurur duyuyorum. Bizleri buralara çağırdığınız ve ağırladığınız için herkese teşekkür ediyorum dedi.

Biz Tüm Türklerin Sığındığı Darıca’yız

Gecede selamlama konuşması yapan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak “Sevgili kardeşlerim Balkanlardan geçen de, Kafkaslardan kaçan da,  Bosnada şavaşan da aynı rüzgarın savurduğu kardeşlerimizdi. Üç asır esti hazan rüzgârı yedi milyon Anadolu’ya koştu nefessiz. Irkdaşları ortak etti lokmalarını, acılarının küllerinden doğdu bu ülke ve şimdi 76 milyon gür bir sesiz biz.Biz tüm Türklerin sığındığı Darıca’yız ve Türkiye’yiz diyoruz. Bir gönül birlikteliği projemiz olan şehirler ve kültürler kaynaşması bu dostluğun en büyük göstergesidir. Darıca ile Koşukavak belediyesi arasında kardeşlik protokolü imzaladık ve oralara kadar gittik.  Biz Krumovgrad ile kardeş şehir olurken elbette ki oralarda yaşayan ecdadımızın ve milletimizin örfünü ve ananesini unutmadıklarını çok iyi biliyoruz. Bugün Balkanlarda sadece Bulgaristan’da mı?  Yunanistan,  Selanik, Girit, öbür tarafta Makedonya,  Kosova Prizren her tarafta da dostlarımız, kardeşlerimiz, akrabalarımız, soyumuzdan olan insanlar var. Biz onlara her zaman kucak açtık ve kucak açmaya da devam edeceğiz diyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.

Halaylarla Eğlendiler.

 

Konuşmaların ardından Tuana Aksu’nun okuduğu Emekli Albay Sami Kocaoğlunun şiirle duygulanan vatandaşlar havai fişek gösterisi ve Filiz Aris yöresel şarkıları ile coştu. Folklor ebinin gösterisi muhteşem gösterisinin ardından Halaylar çeken ve gönüllerince eğlenen Balkan Türkleri gecede sahne alan Balkan müziklerinin insanlara sevdiren Cüneyt Şentürk söylediği şarkı ve türkülerle geceyi renklendirdi. Gecenin sonunda sahneye Çıkan Orkestra Balkan Grubu izleyicilere unutulmaz anlar yaşattı.