Bu şehirde tesadüfen yaşıyoruz!

  • 2014-08-20 05:50:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Bu şehirde tesadüfen yaşıyoruz!

GEÇEN haftaydı.

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde 9 yaşındaki bir çocuğun parmağı koptu. Ailesi çocuğu Kocaeli Devlet Hastanesi’ne götürdü. Kopan parmağı dikemediler. Kocaeli Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne sevk ettiler. O hastanede de sadece bir mikrocerrahi uzmanı varmış, o da şehir dışında olduğu için parmak yine dikilemedi. Gebze’deki meşhur(!) Medicalpark’a getirdiler bu kez. Onların mikrocerrahi uzmanı da ne tesadüfse tatildeymiş. Aile çaresizlik içinde CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan’ı aradı. Milletvekili Kaplan’ın yönlendirmesiyle çocuğu İstanbul’daki özel bir hastaneye götürdüler ve kopan parmak orada dikildi.

DÜN geceydi.

Gazeteci abimiz Yılmaz Işık’ın oğlu trafik kazası geçirdi ve Gebze Fatih Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Kafasındaki yırtıklar için plastik cerrah gerekiyordu. Ne Darıca’da ne de Gebze’deki hastanede bir tane bile plastik cerrah bulunmadığı için Derince’deki hastaneye gitmesi gerektiği söylendi. Saatlerce Gebze’deki hastaneden Derince’deki hastaneye sevk etme ve ambulans ayarlama işlemleri için uğraştık durduk. Eğer CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan yardımcı olmasaydı, yine olmayacaktı.

Bir hastanın, bir devlet hastanesinden diğerine ambulansla götürülmesi için öyle saçma sapan prosedürler uygulanıyor ki mantığınız almaz! Zaten çaresizlik ve acı içinde olan aileler bir de bu prosedürler ve çözümsüzlükler içine sürükleniyor.

Bir vatandaşın plastik cerrahı ya da mikrocerrahi uzmanı bulmak için ille de milletvekilini mi devreye sokması gerekiyor?

1,5 milyon insanın yaşadığı bu şehirde eğer kopan bir parmak dikilemiyorsa, bir hastanın devlet hastanesinden başka devlet hastanesine sevk işlemi kolaylıkla yapılamıyorsa…

Bu kentin yöneticileri boşuna hizmet masalları anlatmasınlar. ‘Sağlıkta devrim yaptık’ diye övünenler önce hastanelerde yaşanan can pazarını ve rezaleti çözsünler.

Can pazarına dönen acil servislerde hasta ve yakınlarının feryatlarını, o serviste çalışan doktor ve hemşirelerin çaresizliklerini görsünler.

 

Buna rağmen hizmet masalı anlatacaklarsa da yazıklar olsun…