Bu bir sağlık skandalı

  • 2014-08-12 02:13:44 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Bu bir sağlık skandalı

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde, 11 yaşındaki bir çocuğun kopan parmağının Kocaeli’ndeki özel ve devlet hastanelerinde dikilemediğini belirterek, “Bu bir sağlık skandalıdır” diye konuştu.

Ailenin kendisiyle iletişim kurmasıyla konunun takipçisi olan ve İstanbul’daki bir hastaneye yönlendirerek kopan parmağın yeniden dikilmesini sağlayan milletvekili Kaplan, ‘skandal’ olarak nitelediği bu konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de soru önergesiyle gündeme getirdiğini belirterek, “Sanayinin ve organize sanayi bölge sanayilerinin yoğun olduğu, iş kazalarının çok sık meydana geldiği ve hem özel hem de devlet hastanelerinin çok olduğu Kocaeli Bölgesi’nde bir uzuv ve parmak kopması dikilemiyorsa bunun hesabı verilmelidir. Bu bir sağlık skandalıdır” diye konuştu.

 

AİLESİ PERİŞAN OLDU

 

Aynı zamanda doktor olan CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan’ın gündeme getirdiği konuyla ilgili mağdur aileyi evinde ziyaret ederek konu hakkında bilgi aldık.

Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Ataevler Mahallesi’nde yaşayan 11 yaşındaki Enes Gümrük’ün geçtiğimiz Cumartesi günü bisiklet kazasında sağ elinin işaret parmağı koptu. Enes’in ailesi, kopan parmağı Kocaeli’nde dikecek hastane bulamadı. Baba Ali Gümrük, önce Kocaeli Devlet Hastanesi’ne ardından Kocaeli Aratırma ve Uygulama Hastanesi’ne gittiğini ancak çözüm bulamadığını belirterek, “Kocaeli Devlet Hastanesi’nde mikrocerrahi uzmanı bulunmadığı için üniversite hastanesine yönlendirdiler. Oradaki mikrocerrahi uzmanı da il dışında olduğu için kopan parmağı dikemediler. Daha sonra Gebze’de Medicalpark isimli özel hastanesine gittik, oradaki mikrocerrahi uzmanı da tatildeymiş. Son olarak CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan’ın yardımıyla İstanbul’daki Özel Şafak hastanesinde kopan parmağı diktirdik” diye konuştu.

Parmağın geç dikilmesinin, olumsuz bir durum oluşturabileceğini söyleyen Ali Gümrük, “Doktorlar ilk saatlerde dikilse tutardı ancak 12 saat geç dikildiği için yüzde 60 ihtimal var’ dediler. Eğer Kocaeli’nde bu işlemi yaptırabilseydik bu olumsuzluk yaşanmayacaktı” dedi.

 

BAŞBAKAN, ‘REHİN KALMA YOK’ DİYOR AMA…

 

Sağlık sistemine de dert yanan baba Ali Gümrük, “Başbakan hastanelerde rehin kalma yok diyor ama parası olana. Kopan parmağı diktirmek için özel hastaneye 5 bin lira ödedik. Şu anda işsizim, fabrikamız eylemde. Çevremizin yardımıyla ödedik, Allah parası olmayana yardım etsin” dedi.

Başına gelen talihsiz kaza ve daha sonra hastane bulamaması nedeniyle parmağını kaybetme riski taşıyan Enes Gümrük, kazadan sonra çok ağladığını söyleyerek olay anını “Berbere traş olmaya gittim ondan sonra dışarıda gezeyim derken zincir attı. Zinciri yapayım derken elim koptu” sözleriyle anlattı. Olayın şokunu halen üzerinde atamadığı gözlenen 11 yaşındaki Enes, 4 gün geçmesine rağmen parmağının halen acıdığını söyleyerek büyüyünce Doktor Olmak istediğini söyledi.

 

Anne Melek Gümrük de, hastane sayısının çok olduğunu ancak uzman doktor eksikliğinin sorun olduğunu ifade ederek, “Biz bugüne kadar mikrocerrahi diye bir bölüm bilmiyorduk, başımıza gelince öğrendik. Kocaeli çok büyük bir şehir, bir tane mikrocerrahi uzmanı olmaması büyük sorun” diye konuştu.