Sinopluları yağmur bile durduramadı

  • 2014-08-08 10:06:49 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Sinopluları yağmur bile durduramadı

Darıca Belediyesi 8. Şehirler ve Kültürler Kaynaşması’nda Sinoplular’ı bu kez yağmurda durduramadı. Geçen yılki etkinlikte çok şiddetli yağıştan ötürü programları ertelenen derneğin etkinliği yine şiddetli yağışa takıldı ancak yağışın etkinlik saatine kısa bir süre kala kesilmesinden ötürü bu sefer gerçekleşti. Hava muhalefetine rağmen yoğun bir ilgi ve katılımın olduğu etkinlikte Sinop kültürü mutfağı, müziği ve oyun havaları ile teşhir edildi.

 

Darıca Sinoplular Derneği Başkanı Mustafa Yiğit ile dernek yöneticileri Necmettin Demirel, Soner Yiğit, Tuncay Şentürk, İlyas Şentürk, Recep Şentürk, Mehmet Şentürk, Mehmet Yiğit, Turgut Can ve Bayram Özkaya’nın ev sahipliği yaptığı etkinlik görsel müzikli şölenle başladı. Darıca Kaymakamı Ahmet Karaaslan ve Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ile protokol konukları alana girişte köçeklerin davul zurna eşliğinde gösterisi ile karşılandı. Protokol konukları ve dernek yöneticileri birlikte buğday dövdükten sonra ikrama geçildi.

 

Dernek üyesi kadınlar tarafından özenle hazırlanan Sinop yöresine has keşkek, cevizli üzümlü nokul tatlısı ve patatesli börek de mönüde yer aldı. Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Doktor Turgut Özcan, AKP Darıca İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık ve Çayırova İlçe Başkanı Nazmi Özmen, Türkiye Sinoplular Federasyonu – TÜSİDEF Başkanı Nihat Altaş, aynı zamanda AKP Darıca İlçe Başkan yardımcısı olan Kocaeli ve Çevresi Sinoplu Dernekler Federasyonu – KOSİDEF Başkanı Bahattin Demircan’ın ağırlandığı, Bursa’dan gelen halk oyunları topluluğun gösteri yaptığı etkinlik Kral FM’den tanınan Afrikalı Ali tarafından sunuldu.

 

Darıca Sinoplular Derneği Başkanı Mustafa Yiğit ve KOSİDEF Başkanı Bahattin Demircan’ın kısa “hoş geldiniz” konuşmalarının ardından Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak söz aldı. Sinop’u “Türkiye’nin kaptan köşkü” diye tanımlayan Karabacak, “Sinop, Karadeniz’in bir kültür mirasıdır. Yeni yatırımlar ile birlikte uğrak yer olacaktır” dedi. Bu yıl sekizincisini düzenledikleri Şehirler ve Kültürler Kaynaşması’nda, Darıca sahilinde 96’dan 200 dönüme çıkartılan bir arazide Türkiye’nin mozaiğini oluşturduklarını belirten Karabacak, Sinoplular’a da 30 Mart’taki yerel seçimlerde gösterdikleri desteklerden ötürü teşekkür etti. 10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimene de kısaca değinerek Başbakan Erdoğan’a methiyeler düzdü ve “Yolun açık olsun ustam diyoruz” diye konuştu. Karabacak konuşmasını, “Filistin, Suriye, Irak ve Mısır’ı da unutmayacağız. Ülkemizi de bu hale getirmek isteyenlere karşı birlik ve beraberliğimizi her zaman korumalıyız” diyerek tamamladı.

 

Darıca Kaymakamı Mehmet Karaaslan da Sinop’un denizdeki tuz oranı en düşük sahil ilimiz olduğuna atıfta bulunup Sinop’a yerli ve yabancı turist ilgisinin sağlanması için tanıtımına ağırlık verilmesi gerektiğini, bunda da derneklere büyük görevler düştüğünü söyledi.

 

Gecede Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’a üzerinde kendi fotoğrafının da yer aldığı gemi maketi, geceye katkılarından ötürü Darıca İlçe Emniyet Müdürü Hasan Aydoğan, Darıca Belediye Meclis üyeleri Ferhat Yılmaz ve Ahmet Uzun, AKP Darıca İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık ile Bahattin Demircan ve Hasan Aydoğan’a onurluk verildi. Sahneyi ilk Süleyman Şahin’in aldığı etkinlik gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü.