Darıca meclisinde sinirler gerildi

  • 0000-00-00 00:00:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Darıca meclisinde sinirler gerildi

 Darıca Belediye Meclisi'nin ağustos ayı toplantısı gergin başladı. Bir ara gerilimde zirve yaşanan toplantı sükunet ve uzlaşı mesajları ile sona erdi. Belediye Başkanı Şükrü Karabacak başkanlığında gerçekleşen toplantıda tartışmalar bir önceki toplantının gündem maddelerinin onaya sunulduğu anda başladı. CHP Grubu sözcüsü Şinasi Serdar temmuz ayındaki toplantıdaki imar maddesine ilişkin itirazlarının tutanakta yer aldığını ancak gerekçesine yer verilmediğini belirtti. "Havuz medyası" tabiri kullanarak yerel basına da göndermede bulunan Serdar konunun o gazetelerde 8 sütuna manşet işlendiğini kaydetti. Serdar, Darıca'da 1/1000'lik imar planının altı yıldır yapılmayarak halkın mağdur edildiğini, belediyede adamı olmayanın imara ilişkin uygulama yapamadığını öne sürüp ana itiraz konularının çifte standart olduğunu belirtti.

AKP Darıca Gençlik Kolları eski Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Mustafa Öztürk'ün imar değişikliği talep ettiği binada değişimin yapıldığını kaydeden Serdar yine bir önceki dönem CHP Grubu tarafından mahkemeye taşınan, sonra -kısmen- geri çekilen ama yeniden Meclis'e getirilen konuyu yine mahkemeye taşıyacaklarını dile getirdi. Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak söz konusu mahkemeden geçen dönem CHP Grubu'nda yer alan meclis üyelerinin tamamının çekildiğini öne sürdü. Öte yandan konuya dair görüşüne başvurduğumuz, toplantı esnasında da ismi geçen Saide Arslan kendisiyle birlikte dönemin meclis üyeleri Kenan Tazegül ve Hüseyin Bingöl'ün davadan çekilmediğini kaydetti. Kocaeli 2. İdare Mahkemesi, 2014/284 sayılı kararında dava konusu işlemin iptaline hükmetmişti.

Darıca Belediye Meclisi'nin toplantısı iktidar ile muhalefetteki Meclis üyelerinin genelde söz düellosu şeklinde geçerken Belediye Başkanı Şükrü Karabacak özellikle eski binalarda kat artırımına yönelik bir uygulamaya izin vermelerinin söz konusu olmadığını kaydetti. Sırasöğütler Mahallesi'nde ise kentsel dönüşüm çalışmaları üzerine durulduğunu, bu çalışmalarda halk onayı ve olurunun kesinlikle aranacağını, zemin etüt çalışmalarında bilimsel tespitlerin olanak taşıdığı koşullarda kat sınırlarının zorlanacağını kaydetti. Bir ara özellikle CHP Grubu ile hayli şiddetli bir söz polemiğine giren Başkan Karabacak üç dönemdir ve yüzde 51 oy potansiyeli ile seçilerek yönetime geldiklerini, CHP Grubu'nda teknik yeterliliğe sahip kişi bulunmamasının CHP'nin ayıbı ve eksiği olduğunu belirtti. Bir ara hayli gerilen meclis sükunetle sona erdi. Darıca Belediye Meclisi'nde eylül ayı olağan toplantısı 2 Eylül günü saat 15.00'te gerçekleşecek.