Ocaklarını söndüreceğiz

  • 2014-07-24 08:27:54 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Ocaklarını söndüreceğiz

Kocaeli Valisi Ercan Topaca son zamanlarda ülke ve Kocaeli genelinde de can alan Bonzai’ye karşı topyekün bir mücadele başlattıklarını söyledi. Topaca; ‘’ satanların ocaklarını söndüreceğiz. İçenler de hapse girecek dedi.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca Gebze Ticaret Odası Temmuz ayı meclis oturumuna konuşmacı olarak katıldı. Konuşmasında uyuşturucu mücadele ilgili konuşan Vali Ercan Topaca, il genelinde de bir çok ölümlere neden olan Bonzai’ye karşı kararlı bir mücadele başlattıklarını söyledi. Topaca; ‘’Bonzai sadece, Gebze’nin Kocaeli’nin sorunu değil bu 2-3 yıllık hadisedir ama şunu net olarak söylemeliyim bu konunun peşindeyiz. 15 gün önce yasa değişikliği çıktı. Uyuşturucuyu satmak, pazarlamak, dağıtmak, ulaştırmak, bunu yapanların ocağı sönecek. Kimseye kötü niyetli bakmak istemem ama bunu yapanların ocaklarını söndüreceğiz. İçeri girdiği zaman çıkamayacaklar. 30 yıla kadar ağır cezalar var. Sadece satmak pazarlamak değil, kullanıcılara hiçbir şey yapamıyorduk. Bu yasayla kullanıcılarla da ilgili çok ciddi düzenlemeler yapıldı, onlarda hapse girecek. Bunlar hasta hapiste ne olacak diyebilirsiniz. Onun sağlığını da korumak devletin görev, O mücadeleyi de devlet olarak yapacağız. Hukuki boşluklar vardı bu düzenleme ile kapanacak. Artık emniyet olarak, valilik olarak mazeretimiz olmayacak. Bu konuda çok ciddi çalışmalarımız var, devam ediyor. Eylül ayına kadar okullar açılıncaya kadar bu sorunu çözmek istiyoruz. Bunu yapanlar korksunlar, önceki gibi yapamayacaklar, bunun sonucunu hep beraber göreceğiz.’’ Şeklinde konuştu.

Vali Topaca daha sonra konuşmasında Gebze bölgesinde devam eden çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bilişim Vadisi ile ilgili çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. Projenin hızla ilerlediğini 18 uygulamalarının yapıldığını alt yapı çalışmalarının devam ettiğini yakın zamanda da üst yapıya başlayacaklarını ifade etti.

 

Gebze Ticaret Odası ile yapılan görüşmeler ile Gebze’ye yeni bir okul daha kazandıracaklarını söyleyen Vali Topaca, okulun muhtemelen Endüstri meslek lisesi olacağının altını çizdi.