BBP olarak İhsanoğlu’nu destekliyoruz

  • 2014-07-20 07:18:32 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
BBP olarak İhsanoğlu’nu destekliyoruz

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici yaptıkları istişareler sonucunda Cumhurbaşkanlığı seçiminde herkesi kucaklayacak, demokratik bir aday olarakgördükleri Prof. Dr. Ekmeleddin İslamoğlu’nu destekleme yönünde karar aldıklarını, herkes herkesin kararına saygı duyması gerektiğini söyledi.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa DesticiGebze’de Eskişehirliler Derneği’nin iftarına katıldı. Burada iftar öncesi Kur’an-ı Kerim okuyan Desteci iftar sonrasında yaptığı konuşmada ülke ve Dünya gündemi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili görüşlerini dile getirdi. Mustafa Destici yaptığı konuşmada şunları söyledi;

Ülkemizin birliği, beraberliği, kardeşliği, huzuru her şeyin üzerinde. Bugün kafamızı kaldırdığımızda Dünya coğrafyasına bakacak olursak nerede islam coğrafyası var orada kan ve göz yaşı var. Suriye, Irak, Libya, Somali, Nianmar, Doğu Türkistan, Kafkaslar da ve Filistin de kan ve gözyaşını görürüz. Bugün İsrail önce bomba yağdırdı Filistin’e ardından kara harekatı başlattı. Yüzlerce Filistinli hayatını kaybetti ve ne yazık ki hiç kimse maalesef 4.5 milyonluk İsrail’e Dur demiyor, diyemiyor. Batıyı anlıyoruz. Batı zaten İsrail’in korumacı şemsiyesi, ABD İsrail’in koruyucusu ama 100 milyonlarca nüfusa sahip olan Orta Doğudaki islam ülkelerini ve bu ülkeleri yöneten liderleri anlamakta güçlük çekiyoruz.

Evet Türkiye tepki veriyor ama Türkiye’ninki de sadece söylemde kalıyor. İç siyasete malzeme oluyor gibi bir algı oluşuyor. Halbuki ne olması lazım söylemlerin artık icraata dökülmesi lazım. Biz hükümete sesleniyoruz. Diyoruz ki; eğer bu söylemlerinde samimi isen eğer gerçekten İsrail’i kınamak ve Filistin’e yapılan saldırıları önlemek istiyorsan o zaman önce İsrail ile yaptığın ticareti, askeri tatbikatları, kültürel ve siyasi anlaşmaları bir durdur, bir nota ver elçiliğini, konsolosluğunu de ki ‘arkadaş sen bu saldırıları durdurmadığın sürece ben de seninle olan bütün ilişkilerimi durdurdum’ de.

Şimdi sayınEkmeleddin İslamoğlu’nu suçluyorlar. Demiş ki efendim tarafsız olunması lazım. Sen taraf oluyorsun da ne oluyor? Senin taraf olduğun her yer taraf oluyor. Mısır da taraf oldu Mursi şimdi hapiste, Suriye de taraf oldun 100 binlerce Müslüman hayatını kaybetti, Suriye’nin tamamı harap edildi, milyonlarca insan mülteci durumunda ve kimin işine yaradı. İsrail’in işine yaradı. Irak ta taraf oldu Barzani Irak’ın kuzeyinde bağımsızlık ilan etmek üzere. Halbuki 3-5 sene önce ne deniyor du; Irak’ın kuzeyinde bir oldu bittiyidefakto bir durumu kabul etmeyiz diyordu. Şu anda Barzani bağımsızlığını ilan etse kim tanıyacak? Önce İsrail daha sonra Türkiye. Nereden geliyor bu ortaklık.

Şu anda çözüm süreci altında yürüttükleri çözülme ve ayrışma süreci tamamlandığında Güneydoğu Anadolumuz da bir özerklik ilan edildiğinde onu önce Türkiye’nin tanıdığı Barzani, Suriye’nin Kuzeyi ve İsrail tanıyacak. Bunları çok net bir şekilde görmemiz lazım.

Biz Büyük Birlik Partisi olarak kurulduğumuz günden bu yana hep doğrunun yanın da durduk. Doğru kimden gelirse gelsin onu destekledik. İktidarmış, muhalefetmiş bakmadık, yanlış da kimden gelirse geldik onun karşısında durduk, yalnışı babamız da oğlumuz da yapsa biz bunun karşısındayız dedik. Refah Yol desteği, 28 Şubat süreci, en son referandum süreci tüm bunların bir göstergesi. Şimdi Cumhurbaşkanlığı seçimi var, bizim parti olarak aday gösterme durumumuz yok. Aynen genel seçimlerde baraj koydukları gibi burada da baraj var. Sadece mecliste grubu bulunan partiler aday gösterebilir, 20 milletvekilinin imzası lazım.

Sonuçta 3 tane aday çıktı ortaya. Bir tanesi zaten bizim kapsama alanımız dışında teröristlerin adayı, teröristlerle araya mesafe koymayan onların siyasetini yapan adam bizim ilgi alanımız içerisinde olamaz. Geriye 2 aday kalıyor, bunlardan bir tanesi Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ir tanesi de Sayın Ekmeleddin İslamoğlu. Biz bunun üzerine bütün kurullarımızı topladık ve önce ilkelerimizi belirledik. Dedik ki nasıl bir Cumhurbaşkanı? Tarafsız bir Cumhurbaşkanı. Çünkü bu partisiz olacak, herkesin 75 milyonun Cumhurbaşkanı, herkesi kucaklayacak bir Cumhurbaşkanı olacak. Sadece benim partililerimin değil, sadece Eskişehirlilerin değil Karslıyı da kucaklayacak Edirneliyi de, kürdü de Türkmeni de, lazı da, Çerkezi de, alevisini de, sünniyi de hepsini kucaklayacak bir Cumhurbaşkanı. Tabiiki de milliyetçi, dindar, demokrat olacak. Biz buna parti olarak 3-4 tane de talep ekledik 2 cumhurbaşkanı adayı da partimizi ziyaret etti. Kendilerine bunları anlattık ve bu konuda bize tatmin edici cevapları Prof. Dr. Ekmeleddin İslamoğlu verdi. Biz tekrar her iki Cumhurbaşkanı adayının söylediklerini tekrar kurullarımıza götürdük kurullarımız da Prof. Dr. Ekmeleddin İslamoğlu’nu desteklenmesi yönünde karar verdi. Biz de bu kararı kamuoyuna paylaştık. Bu tamamen demokratik bir tercihtir. Nasıl onlar demokratik bir tercih ortaya koymuşsa biz de böyle bir demokratik tercihi ortaya koyduk. Önemli olan şu; herkes herkesin kararına demokratik tercihine saygı duymalı ve milletimiz de kimi seçerse onu alıp başın üzerine koymalı ve Cumhurbaşkanı olarak kabul etmeli diyorum. Bu seçimler ülkemiz adına hayırlara vesile olsun diyorum